reklamı kapat

POPÜLER

iphone android windows

Android ve Windows da risk altında; korkutan iPhone açığı göründüğünden çok daha büyük çıktı

Kısa süre önce Apple’ın iPhone kullanıcıları için oldukça kötü bir haber ortaya çıktı. Ancak bu olay gördüğünden çok daha büyük gibi duruyor.

Geçtiğimiz hafta internet devi Google’a bağlı Project Zero takımının, iPhone kullanıcılarını hedef alan birçok hack’lenmiş internet sitesi keşfettiği ortaya çıktı. O zaman söylendiği kadarıyla bir kaç yıldır bu internet siteleri sadece açtığınız zaman bile iPhone’a erişim sağlıyor ve “kişisel dosyalara, mesajlara ve gerçek zamanlı konuma” ulaşabiliyordu. Bu durumu Apple’a bildirdiklerini ve Apple’ın da açığı iOS güncellemesi ile yılın başında kapattığını belirten Project Zero takımı, hack’lenmiş internet sitelerinin hangisi olduğunu halen açıklanmıyor. Ancak süreçte ortaya çıkan yeni detaylar, bu internet sitelerinin Android ve Windows kullanıcılarını da hedef aldığını belirtiyor. FBI’ın Google’dan bu siteleri indeks dışına almasını istediği dahi söylenirken, bir kaynak ise bu sitelerin sadece Çin’in Sincan bölgesindeki Uygur Türklerini hedef aldığını belirtiyor. Ancak kimse süreç hakkında tam olarak kesin bilgiler vermiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu başta iPhone odaklı çıkan soruna karşı yapılacak tek bir şey var

O da cihazları sürekli olarak güncel tutmak. Hem Android hem de Windows cihazların sürekli olarak güncellenmesi gerekiyor. İnternet dünyasında yüzde 100 güvenliğin mümkün olmadığı her geçen bir kez daha kendisini gösteriyor.

İlginizi Çekebilir

Galaxy Note 10 tanıtım videosu