reklamı kapat

POPÜLER

iPhone 5c

FBI’ın iPhone kilidini kırdırması hakkında yeni detaylar gündemde

Apple, San Bernardino davasında yer alan bir iPhone modelinin FBI’ın talebi doğrultusunda açmamıştı. FBI çözümü başkasında buldu.

Apple kapıyı kapatınca FBI, söz konusu iPhone modelini (Spesifik olarak renkli 5C) başka bir firmaya kırdırdı.

İşte bu firmanın kısa süre önce Avustralya merkezli Azimuth olduğu ortaya çıktı. Söylendiği kadarıyla telefon Mozilla tarafından yazılan bir yazılımın açığından yararlanılarak kırıldı.

FBI’ın bu işlem için adı duyulmamış ufak şirket Azimuth‘a 900 bin dolarlık bir rakam ödediği aktarılıyor. Bu paranın bir bakıma boşa gittiğini de belirtmek gerekiyor.

Çünkü hem cihaza giriş için kullanılan açık daha sonra kapatıldı, hem de FBI kırılan telefon içerisinden beklediği verileri elde edilemedi.

Apple’ın FBI isteği üzerine telefonu açmamasının arkasında ise mantıklı bir neden yer alıyordu. FBI, Apple’ın bu tarz durumlar için iPhone modellerine bir arka kapı koymasını istedi.

Apple ise bu kapının bir kere konulduğu zaman herkes tarafından kullanılacağını aktardı. Firma bunda haklıydı. FBI da olsa bu kapı bir kere konulduğu zaman herkes onu bulacaktı.

Aynı şekilde FBI’ın da içerisinde bu açığı başkalarına gösterecek kişilere sahip olduğu endişesi oluşmuştu. Apple bu yüzden telefonlara bir arka kapı koymadı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple, iPhone güvenliğine büyük önem veriyor

Firma gizlilik ve güvenlik konusunda sürekli olarak öncü olduklarını aktarıyor. Cihazları devamlı olarak güncelleyen Apple, son yıllarda dış güvenlik araştırmacılarına da daha çok önem veriyor.

Açıklara bulanlara artık daha fazla ödeme yapılıyor ve güvenlik üzerinde daha çok çalışan personel yer alıyor.

Apple, iOS 14.5 ile özellikle kişisel gizlilik konusunda yeni bir dönem başlatıyor. Onun temel detayları burada yer alıyor.

İlginizi Çekebilir

Geleceğin elektrikli otomobil modellerinden