reklamı kapat

POPÜLER

Apple iphone

iPhone kullanıcılarını “sessizce” tehlikeye atan büyük açık

 - Güncelleme: 30 Ağustos 2019 13:07

Apple’ın iPhone kullanıcıları için oldukça kötü bir haber ortaya çıktı. Google araştırmacıları, telefonları tehdit eden önemli bir açık bulmuş.

İnternet devi Google’ın Project Zero takımı, ortaya yeni çıktığı kadarıyla iPhone kullanıcılarını hedef alan birçok hack’lenmiş internet sitesi keşfetmiş. Söylendiği kadarıyla bir kaç yıldır bu internet siteleri sadece açtığınız zaman bile iPhone’a erişim sağlıyor ve “kişisel dosyalara, mesajlara ve gerçek zamanlı konuma” ulaşabiliyor. Bu gerçekten çok kötü görünürken, süreçten şimdi haberimizin olması daha da korkunç duruyor. Bu durumu Apple’a bildirdiklerini ve Apple’ın da açığı iOS güncellemesi ile yılın başında kapattığını belirten Project Zero takımı, hack’lenmiş internet sitelerinin hangisi olduğunu ise henüz açıklamıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple iPhone tarafında güvenliği artırıyor

Teknoloji devi hatırlarsınız kısa süre önce bir açıklama yapmış ve macOS, tvOS, watchOS ile iCloud açıklarını bulanlara 1 milyon dolar vereceği bir “bug bounty” programı duyurmuştu. Firma ayrıca iOS işletim sistemi için de özel bir iPhone hazırlamış durumda. Bu özel telefonu güvenlik araştırmacılarına vererek yazılımsal açıkları hackerlar’dan önce araştırmacıların bulmasını hedefleyen teknoloji devi, bu özel iPhone’da bunun için kolaylıklar sunacak araçlar ve altyapılar sağlayacak deniyor.

Güvenlik açıkları bir türlü hayatımızdan çıkmıyor. Burada kişilerin cihazlarını sürekli olarak güncel tutmaktan başka yapabileceği bir şey de bulunmuyor.

İlginizi Çekebilir

Çok ama çok pahalı Samsung Galaxy Note 10

İLGİLİ HABERLER