reklamı kapat

POPÜLER

Apple takip aksesuarı

Apple’ın yeni aksesuarı hakkında iddialı teknik detaylar

Apple tarafından 10 Eylül etkinliğinde tanıtılması beklenen takip aksesuarı hakkında oldukça iddialı yeni bilgiler ortaya çıktı.

10 Eylül etkinliğinde geleceği kesinleşen Apple imzalı Tile benzeri takip aksesuarı, analist Ming-Chi Kuo‘ya göre teknik olarak benzer çözümlerden oldukça farklı olacak. Söylendiği kadarıyla ürün ultra-wideband ya da “UWB” isimli bir teknoloji üzerine kuruluyor. 2019 iPhone modellerinde de olacağı aktarılan UWB desteği, teknik olarak konum belirleme noktasında Bluetooth LE ve WiFi‘a oranla çok ama çok daha hassas çalışıyor. İç mekanda yaklaşık 5 metrelik konum belirleme sürecini tam 5-10 cm seviyesine çektiği belirtilen teknoloji, iki cihaz (Burada iPhone ile takip cihazı) arasındaki radyo dalgalarının transfer zamanını ölçüyor ve böylece çok hassas konum belirleme gerçekleştirebiliyor. Bu da gerçekten güzel görünüyor. Kaybolan / unutulan ürünü elinizle koymuş gibi bulmanıza imkan tanıyacak aksesuar, eski cihazlarla çalışmayabilir deniyor. Ancak burada yine de eski cihazlar için Bluetooth LE desteğinin verilebileceği tahmin ediliyor. Geçtiğimiz aylarda iOS 13 kodların bulunan ürün, firma içinde B389 kod adıyla geçiyor. Takip cihazı, takip aksesuarı veya etiket donanımı gibi farklı isimlerde anılan ürün, iOS 13 ile gelen “Find My” uygulamasıyla bağlantılı çalışıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple takip aksesuarı için birçok yazılımsal özellik hazırlamış

Duyduğumuz kadarıyla uygulama temelinde güvenli bölgeler ayarlayabilecek ve buralarda “unuttunuz” bildirimi vermeyecek ürün, bir kayıp moduna da sahip olacak deniyor. Bu mod açıldığında ürün her iPhone sahibini arama sürecine dahil edecek bilgileri geliyor. Artırılmış gerçeklik temelli olacağı ve bunu obje bulma sürecinde kullanacağı söylenen bu faydalı aksesuarın, gücünü arkasına konulacak tek bir saat pilinden alacağı da söylenenler arasında yer alıyor.

İlginizi Çekebilir

Firmanın inanılmaz pahalı bilgisayarı ve monitörü