reklamı kapat

POPÜLER

iOS 13.1 Apple iphone

iOS 13.1 ile kapsama alanı genişleyecek tepki çeken iPhone özelliği

Kısa süre önce iOS 13’ü indirmeye sunan Apple, 24 Eylül tarihinde ise iOS 13.1 sürümünü yayımlayacak. İşte bu sürümde “pil sağlığı” altyapısında güncelleme var.

Hatırlarsınız iOS 11.3 sürümü, iPhone’ların “yavaşlatılması” konusunda beklenen bir özelliği ilk defa karşımıza çıkartmıştı. Pil ayarları içerisinde getirilen “pil sağlığı” özelliği, kişilerin cihazlarındaki pil hakkında bilgi sahibi olmasına imkan tanıyor ve burada pilin maksimum kapasitesi ve tepe performans kapasitesi hakkında bilgi alınabiliyordu. Burada kişiler eğer telefonlarının pili eskidiyse anlık kapanmaları önlemek adına performansı kısabiliyor. Eğer telefonlardaki pil yeniyse ve yeterli olarak güç veriyorsa da yüksek performansta kullanmaya devam ediyor. İşte bu özellik iOS 13.1 sürümü ile iPhone Xs, Xs Max ve XR modellerini de kapsama alanına alıyor. Bir yılı geride bırakan ve iPhone 11’ler sonrasında “eski” takısını alan telefonlar, artık pil sağlığından yukarıda bahsettiğimiz durumda seçim yapmanıza izin veriyor. Ancak burada henüz bu cihazlar için performansı kısmayı gerektirecek bir durum bulunmuyor. Çok özel durumlar haricinde halen iPhone Xs, Xs Max ve XR’ın pilleri maksimum performans verebilecek seviyede yer alıyor.

iOS 13.1 ile kapsama alan artacak pil sağlığı özelliği neden getirildi?

Lityum-iyon pillerin zamanla performans kaybı yaşadığını söyleyen Apple, bunun telefonların zaman içerisinde istenmeyen kapanmalar yaşamasına neden olduğunu belirtiyor. Bu kapanmayı kesinlikle kabul edilebilir bulmadıklarını belirten teknoloji devi, bu yüzden iPhone’un çekirdek hızını bataryanın verdiği voltaj çıkışına göre değiştiriyor. Bu değişim sayesinde kapanma sorununun önüne geçilebildiği belirtilirken, batarya kimyasal olarak eskidikçe verdiği çıkış azaldığı söyleniyor.

İlginizi çekebilir

Güçlü iPhone 11 Pro ailesi