reklamı kapat

POPÜLER

iOS ve Android için pil tüketen uygulamaları görüntüleme

Android ve iOS’te telefonun pilini sömüren uygulamaları görüntüleme [Nasıl yapılır?]

Hem iOS hem de Android kullanıcılarının ortak bir sorunu bulunuyor: Pili sömüren uygulamalar. Hangi uygulama cihazınızda ne kadar enerji harcıyor görüntüleyebilirsiniz.

İster Android, ister iOS kullanıcısı olsun, akıllı telefon sahipleri genellikle ortak bir şikayette buluşuyor. Kullanım süresine ilişkin bu şikayet ise her ne kadar kullanıcıların ortak derdi olsa da aslında akıllı telefonlar için hayli kişisel bir sorun. Üreticilerin şarj süresini kısaltarak ya da pil kapasitesini artırarak çözmeye çalıştığı bu sorunun çözümü kullanıcının kendisinde yatıyor. Eğer pilinizle ilgili üretim hatasından kaynaklı bir sorun yoksa ya da artık pil sağlığı tükenmemişse; kullanım süresi gün içinde akıllı telefon kullanım alışkanlıklarınıza göre şekilleniyor. Bu da hangi uygulamayı ne kadar kullandığınızla doğru orantılı. Google ve Apple bu konuda kullanıcılara yardımcı olması için “Dijital Sağlık” temelli özellikler sunuyor. Ancak doğrudan en çok hangi uygulamayı kullandığınızı görüntüleyebilir, ona göre uygulama alışkanlıklarınızı değiştirmek isteyebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iOS ve Android için uygulamaların pil kullanımını görüntüleme

iPhone kullanıcıları için bu veri hayli detaylı diyebiliriz. Zira Apple yaşadığı pil skandalından sonra “telefon yavaşlatma” iddialarının akabinde Pil Sağlığı sekmesini dahi telefona ekledi. Ayarlar > Pil > Pil Sağlığı adımlarından pilinizde bir sıkıntı olup olmadığını görüntüleyebilirsiniz. Pil sağlığınızda bir sorun yoksa o halde hangi uygulama ne kadar pil tüketiyor buna bakma vakti geldi demektir. Yine aynı adımları takip ederek (Ayarlar > Pil) ekranı aşağı doğru kaydırırsanız Uygulamaların Pil Kullanımı panelini görüntüleyebilirsiniz. Burada pil kullanımı için yüzdelik veri görüntülenirken “Aktiviteyi Göster” derseniz uygulamanın ekranda ve arka planda ne kadar süre çalıştığına da bakabilirsiniz. Son 24 saatlik veri ve son 10 günlük veriye buradan ulaşılabilir.

Android cephesinde göstergeler cihazdan cihaza küçük farklılıklar gösterebilir. Her üretici kendine göre bir arayüzle de karşınıza çıkabilir. Biz Oppo Reno modeli ile temel adımlara değineceğiz. Siz de kendi cihazınızda bu adımları takip ederek benzer bir noktaya ulaşabilirsiniz. Burada yine Ayarlar > Pil ekranına geldikten sonra Oppo uygulamanın pil tüketimi için “Kuvvet Kullanımı” ifadesini uygun görmüş. Diğer akıllı telefonlarda bu ifade “Pil Tüketimi“, “Güç Tüketimi” gibi adlandırılmış olabilir. Burada uygulamalar listelenirken üzerlerine tıklarsanız Reno modelinde hesaplanan güç tüketimini doğrudan mAh değeriyle de görüntüleyebilirsiniz.

Pil tüketiminde en üst sıralarda yer alan uygulamaların kullanımını azaltmanız durumunda telefonunuzun kullanım süresini artırabilirsiniz.

İlgili video

Google’ın Dijital Denge özelliğinin tanıtımı