reklamı kapat

POPÜLER

düşük sıcaklık

Bilimsel olarak kanıtlandı; klima savaşlarında kadınlar haklı

Ofisteki klima savaşlarına bilimsel bir açıklama geldi. Yapılan araştırmaya göre, kadınların yeterince sıcak olmayan iç mekanlarda performansları etkileniyor.

Her yaz döneminde ofisler aynı sıkıntıyla boğuşuyor: Klima kavgaları. Bu kavgalarda özellikle klimadan şikayetçi olan kadın çalışanların talebi haksız değil. Yeni bir araştırma, ofiste çalışma sıcaklığı çok düşük olmadığında kadınların daha verimli ve başarılı performans sergiledikleri ortaya seriyor. Kadınların soğuk ortamlarda çalıştıklarında aşırı duyarlı oldukları düşünülüyordu. Ancak Plos One‘da yayınlanan bir araştırma bizi farklı bir sonuca doğru götürüyor. Söz konusu araştırma Güney Kaliforniya Üniversitesi ve WZB Berlin Sosyal Bilimler Merkezi‘nde, 543 kişinin katılımıyla gerçekleştirildi. Araştırmada bulunulan ortamın sıcaklığı sürekli artırılırken kadınların performansı gözlemlendi. Bu koşullarda kadın çalışanların performansında bir artış görünüyor. Aynı çalışma erkek çalışanların performansının düşük sıcaklıklarda daha yüksek olduğunu ortaya seriyor. Ancak burada atlanmaması gereken bir ayrıntı var; erkeklerdeki sıcaklığa bağlı performans değişikliğinin kadınlarınkine oranla daha az belirgin olduğu saptanıyor.

Çalışmanın yazarları arasında yer alan Tom Chang, kadın çalışanların sıcak iç mekanlarda kendilerini daha rahat hissettiği yönündeki fikirlerin tercih meselesinin de ötesinde olduğunu kaydediyor. Chang, sıcaklığın kadınların, matematik ve sözlü boyutta, başarı ve performansını etkilediğinin altını çiziyor. Çalışmayla beraber sıcaklık ve performans arasındaki ilişki açıkça ortaya çıkmış gibi duruyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İdeal sıcaklıklarda “kadın” performansı daha yüksek

Araştırma süresince katılımcılara farklı sıcaklıklarda performans testleri uygulandı. Üç farklı aşamada tanımlanan görevlerden ilki, hesaplama ve işlem yapılması üzerineydi. İkinci adımda, Scrabble tarzı kelime oyunlarıyla en fazla sayıda Almanca kelime yazmaları istendi. Son görevde ise mantık problemlerine cevap veren katılımcıların performansları sıcaklık değişimleriyle kıyaslandı. Düşük sıcaklıkta verilen cevaplara göre, kadınlar 35 puan üzerinden 28,7 puan alırken, erkekler 33,7 puan aldı. Sıcaklıklar artırıldığında kadınların puanları, 33 puana yükselirken, erkeklerin ki 31,2 puana düşerek, teoriyi desteklemiş oluyor. Sonuçta kadınların öne sürülen ideal sıcaklıklar arasında performanslarında yükselme gözleniyor.

Araştırmacı Chang, klimaların önceden belirlenen sıcaklık değerini değiştirerek cinsiyete dayalı performans farklılıklarını ortadan kaldırabilmek için konu üzerinde daha fazla çalışma yapılması gerektiğinin altını çiziyor. Ancak araştırma sonuçlarının “klima savaşlarında” işe yeni bir boyut kattığını da söylemeden geçmiyor.

İlginizi çekebilir

Türk ekipten dünyanın en küçük güvenlik sistemi: Mimic Go