reklamı kapat

POPÜLER

Herkesi farklı derecede ısıtıp serinleten akıllı klima sistemi

Sıcakların bastırmasıyla iyice çetin geçmeye başlayan klima savaşları yakın gelecekte tamamen tatlıya bağlanabilir. Geliştirilen akıllı klima sistemiyle, aynı mekanda bulunan herkes istediği derecede ısınıp serinleyebiliyor.

İtalya merkezli Carlo Ratti Associati mimarlık firmasının geliştirdiği sistem, hem enerji verimliliğini hem insan sağlığını hem de herkes istediğini aldığı için doğal olarak insan psikolojisini iyileştirmeye geliyor. Aynı alandaki her bir bireyi farklı derecelerde ısıtıp serinletebilen akıllı klima sistemi, bir nevi GPS sistemine dayanıyor. Odanın büyüklüğü, içerisinde kaç kişinin bulunduğu, kişilerin konumu, oda sıcaklığı gibi bilgiler algılanıyor ve sıcaklık bu değişkenlere göre otomatik olarak ayarlanıyor. Kişiye özel kısmı ise mobil uygulama yoluyla gerçekleştiriliyor. İnsanlar hareket etse dahi, CRA’nın deyimiyle bir “termal balon” kişiyi takip ederek aynı sıcaklığı sağlamaya devam ediyor.

Kulağa her ne kadar imkansıza yakın ve rüya gibi gelse de CRA çalışmalarına başlamış bile. Önümüzdeki yıl kullanıma girmesi beklenen akıllı klima sistemine sahip ilk bina ise Torino’ya açılacak.

İLGİLİ HABERLER