reklamı kapat

POPÜLER

Apple iPhone 5s iOS 11.3 Pil Sağlığı

iOS 11.3’e güncellenen iPhone 5s’te neden yeni “Pil Sağlığı” özelliği yok?

Teknoloji devi Apple kısa süre iOS 11.3 güncellemesini kullanıma sundu. Bu güncellemeyi alan en eski telefon iPhone 5s olurken, güncellemenin en önemli özelliği sayılan “Pil Sağlığı” sadece iPhone 6 ve üzeri modellere getirildi. Peki burada iPhone 5s neden es geçildi?

Dediğimiz gibi üzerine birçok model çıkmasına rağmen iOS 11.3‘e güncellenen iPhone 5s, “Pil Sağlığı” özelliğini ise almadı. Detaylarına aşağıda değindiğimiz iPhone yavaşlatma olayı için gelen bu özellik, şirketin halen milyonlarca kişinin kullandığı modelini atladı. Bunun arkasında ise iPhone 5s’in eskiyen pil nedeniyle yavaşlatılmıyor olması yer alıyor. Apple sadece iPhone 6 ve üzerindeki modelleri pil durumuna göre yavaşlatıyor. iPhone 5s’in çok güçlü olmadığı ve eskiyen pillerin dahi telefonu kapanmadan devam ettirebilecek kadar güç sağlayabildiği söyleniyor. Bu da telefonu halen severek kullananlar için güzel görünüyor.

Apple iPhone 5s iOS 11.3 Pil Sağlığı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bilmeyenler için Apple eski iPhone’ları neden yavaşlatıyor?

Geçtiğimiz hafta yaptığı resmi açıklamada hiçbir zaman hiçbir ürününü “kasıtlı” olarak yavaşlatarak yeni cihazlara geçirmeye çalışmadıkları söyleyen Apple, bu konuda birçok yanlış anlaşılmanın oluştuğunu belirtiyor. Lityum-iyon pillerin zamanla performans kaybı yaşadığını söyleyen şirket, bunun telefonların zaman içerisinde istenmeyen kapanmalar yaşamasına neden olduğunu belirtiyor. Bu kapanmayı kesinlikle kabul edilebilir bulmadıklarını belirten teknoloji devi, bu yüzden iPhone’un çekirdek hızını bataryanın verdiği voltaj çıkışına göre değiştiriyor. Bu değişim sayesinde kapanma sorununun önüne geçilebildiği belirtilirken, batarya kimyasal olarak eskidikçe verdiği çıkış azalıyor. Bunun sonucunda da otomatik olarak çekirdek hızları azaldığı için telefonun performansı ciddi oranda düşüyor. Performansı düşen telefonu yeniden eski haline getirmek içinse yeni pil takılması gerekiyor.

İlgili Video

Şirketten en yeni iPhone’a özel reklam