reklamı kapat

POPÜLER

Apple iOS 11.3

iOS 11.3’te iPhone’un pil sağlığını kontrol etme [Nasıl yapılır?]

Apple‘ın cihazlarda yer alan pilin kullandıkça zayıflayan “sağlığının” telefon kullanımını etkilememesi için performansı düşürdüğünü açıklamasının ardından kıyamet kopmuştu. Bunu bir seçenek haline getireceğini açıklayan firma iOS 11.3 ile sözünde duruyor.

Bildiğiniz gibi Apple geçtiğimiz dönem iPhone modellerinin performansını düşürdüğünü bunu da zayıflayan pil sağlığının ani kapanmalara ya da donmalara sebep olmaması için yaptığını açıklamıştı. Ancak kullanıcıların gazabından elbette kurtulamadı. Zira firma bu süreci yeterince transparan bir şekilde kullanıcılarla paylaşmamış ve kullanıcıların isteği dışında performans düşümü gerçekleştirmişti. Nitekim iPhone kullanıcıları performansın düşüp düşmeyeceğice kendi karar vermek isteyinde iOS 11.3 güncellemesiyle beraber beklenen yeni ayarlar da bizlerle buluştu. iPhone 6 ve üstü cihazların aldığı bu Pil Sağlığı sekmesinde artık pilinizin sağlığını kontrol edebilir, pil performansına ilişkin mevcut ayarı kendiniz değiştirebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iPhone’da pil sağlığı görüntüleme

Telefonunuzun pil sağlığının ne durumda olduğunu görüntülemek ise hayli basit. iPhone’u iOS 11.3’e güncelledikten sonra Ayarlar > Pil > Pil Sağlığı adımlarını takip ederek söz konusu menüye ulaşabilirsiniz. Maksimum Kapasite mevcut pil kapasitesinin ölçüsünü gösteriyor. Yeni cihazlarda bu değer yüzde 100 olarak görünürken pil sağlığı azaldıkça bu oran da azalıyor. Düşük kapasite, telefonun şarjdan sonra kullanım süresinin azalması anlamına geliyor.

En Yüksek Performans Yeterliliği ise pilinizin performansıyla ilgili size bilgi veriyor. Yeni cihazlarda en yüksek performansın desteklendiği belirtilirken daha eski cihazlarda telefonun kapanma sebebi de yazabiliyor. “Pil olması gereken en yüksek performansı desteklemediği için bu iPhone aniden kapanabiliyor.” uyarısını gören kullanıcılar “Etkisizleştir” seçeneğiyle performans korunumunu engelleyebiliyor. Bu durumda kullanıcılar kendi rızalarıyla otomatik performans yönetimi özelliğini de kapatmış oluyor. Eğer pil performansı büyük bir düşüş yaşadıysa (genellikle yüzde 80’in altında bir oran görünüyorsa) kullanıcılar yine otomatik performans yönetimini engelleyebiliyor. Ancak aynı zamanda ekranda bir de “pil değişimi gerekliliği” uyarısı veriliyor.

Özelliğin şimdilik hala beta aşamasında olduğunu da ekleyelim.