reklamı kapat

POPÜLER

foxconn

iPhone üreticisi Foxconn’dan sürpriz satın alma

iPhone üreticisi Foxconn kapsamını genişletiyor. Firma yeni bir anlaşmayla iPhone için de aksesuar üreten önemli bir ismi bünyesine kattı.

iPhone üreticisi Foxconn uzun bir süre konuşulacak büyük bir satın alımı gerçekleştirdi. Bünyesinde Linksys ve Wemo’nun da yer aldığı Belkin, Foxconn tarafından satın alındı. 35 yıllık bir şirket olan Belkin, bilgisayar aksesuarlarından akıllı telefon aksesuarlarına kadar geniş çerçevede ürün üretiyor. Buna kablosuz şarj cihazları, dizüstü bilgisayar stantları ve akıllı telefon kılıfları da dahil. 2013 yılında router üreten Linksys’i satın alan firmanın aynı zamanda beş yılı aşkın süredir Wemo isimli bir akıllı ev sistemi bulunuyor. Söz konusu anlaşmada Foxconn’un şirketi 866 milyon dolara aldığı belirtiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Gelecek planları

Tayvanlı şirketin son tüketiciye yönelik üretimi pek bulunmadığı için söz konusu satın alım ilk etapta oldukça ilginç görünüyor. Ancak yılın başında şirket üretim alanına biraz çeşitlilik katmak istediğini belirtmişti. Bu satın alımın Apple cephesiyle bağlantısı çok da güçlü olmayabilir anlayacağınız. Firmanın satışlarının yarısının Apple’dan geldiğini de ekleyelim. Yani Apple’ın partner değiştirmesi durumunda ya da iPhone’ların gözden düşmesi halinde Tayvanlı şirket büyük bir zarara uğrayacak demektir. Bunun için firmanın pazarda farklı alanlarda da var olmak istemesi daha anlamlı hale geliyor. Resmi basın duyurusuna buradan ulaşabilirsiniz.