reklamı kapat

POPÜLER

iPhone X

Foxconn, iPhone X üretimindeki yasadışı olaya son verdi

Apple‘ın yeni akıllı telefonu iPhone X, hatırlarsınız geçtiğimiz gün oldukça dikkat çeken bir üretim haberiyle gündeme gelmişti. Bu konunun arkasındaki isim Foxconn, yaşanan sorunu ortadan kaldırdıklarını belirtti.

İlk olarak Financial Times tarafından ortaya çıkartıldığı kadarıyla Foxconn, iPhone X‘un üretiminde tam 3 bin öğrenciyi çalıştırıyor. Yaşları 17 ile 19 arasındaki altı öğrencinin yaptığı açıklamaya göre her gün 11 saatlik mesailer yapılıyor. Bunun haftalık 40 saatlik çalışma süresini geçtiği ve Çin stajyer öğrenci yasasına aykırı olduğu belirtilirken, öğrencilerin Foxconn fabrikalarında üç ay çalışması gerekiyor. Fazla çalıştıkları zamanın parasını yine yasa dışı şekilde aldıklarını belirten öğrenciler, okul eğitimleri ile stajlarının uyumlu olmadığını da söylüyor. BBC’ye bir açıklama yapan Foxconn ise bu skandal uygulamaya son verildiğini belirtiyor. Yani artık öğrenciler iPhone X üretiminde haftada 40 saatten daha fazla çalışmayacak ve söylendiği kadarıyla da buna zorlanmayacak.

Öğrenciler iPhone X hatlarında gönüllü olarak çalışıyor

Konu ilk ortaya çıktığında açıklama yapan Apple ve Foxconn, öğrencilerin fabrikalarda gönüllü olarak çalıştığını söylemişti. Ancak öğrenciler bunun doğru olmadığını söylüyor. Gelen bilgilere göre öğrenciler okuldan mezun olabilmeleri için Foxconn fabrikasında çalışmaya zorlanıyor. Bu konuyu halen “gönüllü” diyerek geçiren şirket, işci skandalları tarafında sabıkası oldukça kabarık firmalar arasında bulunuyor. Stajyerlerin toplam iş gücünün ufak bir bölümünü oluşturduğunu belirten şirket, yasalara saygı duyduklarını da söylüyor.