reklamı kapat

POPÜLER

iPhone X

iPhone X’un üretiminde fazla mesai ile stajyer öğrenci çalıştırılıyor!

Apple‘ın gündemde düşmeyen yeni akıllı telefonu iPhone X, biliyorsunuz Foxconn tarafından Çin’de üretiliyor. Ortaya çıkan son bilgiler ise süreçte yasadışı işlerin döndüğünü gösteriyor.

Foxconn üretim konusunda sabıka dosyası oldukça kabarık bir şirket. Çalışanlarını uzun süreler boyunca çalıştırdığı söylenen ve sırf bu yüzden birçok işçisi intihar eden şirket, bu sefer stajyer öğrenci konusuyla gündemde. Financial Times’da yer alan habere göre Foxconn, iPhone X‘un üretiminde tam 3 bin “Zhengzhou Urban Rail Transit School” öğrencisi çalıştırıyor. Yaşları 17 ila 19 arasındaki altı öğrencinin yaptığı açıklamaya göre her gün 11 saatlik mesailer yapılıyor. Bunun Çin stajyer öğrenci yasasına aykırı olduğu belirtilirken, öğrencilerin Foxconn fabrikalarında üç ay çalışması gerekiyor. Fazla çalıştıkları zamanın parasını yine yasadışı şekilde aldıklarını belirten öğrenciler, okul eğitimleri ile stajlarının uyumlu olmadığını da söylüyor. Bir öğrencinin günde 1,200 adet iPhone kamerası montajladığı söylenirken, süreç hakkında her iki dev tarafında da yapılmış bazı açıklamalar bulunuyor.

iPhone X

Öğrenciler iPhone X hatlarında gönüllü olarak çalışıyor

Konu hakkında açıklama yapan Apple ve Foxconn, öğrencilerin fabrikalarda gönüllü olarak çalıştığını belirtiyor. Ancak öğrenciler bunun doğru olmadığını söylüyor. Gelen bilgilere göre okuldan mezun olabilmeleri için Foxconn fabrikasında çalışmaya zorlanan öğrenciler, adeta köle gibi seri üretim hatlarına itilmiş görünüyor. Yasal limitler dışında çalışan öğrencilerin olduğunu öğrendiklerini ve bu durumu çözeceklerini belirten ikilinin, konu gündeme gelmese ne yapacağı ise oldukça merak uyandırıyor. Apple’ın ihtiyaçlarına bağlı olarak sezonluk işi aldığı söylenen Foxconn, bu sefer öğrencilerden yararlanıyor gibi görünüyor.

YORUMLAR