reklamı kapat

POPÜLER

iPhone X yüz tanıma teknolojisinin yeni bir yeteneği daha ortaya çıktı

iPhone X‘la beraber hayatımıza giren Face ID, sadece güvenlikle ilgilenmiyor. Face ID’nin gizli özellikleri, daha doğal bir akıllı telefon deneyimi sunuyor.

Akıllı telefonlara sanal asistanların da dahil olmasıyla beraber firmaların dilinden düşmeyen bir “akıcı ve doğal kullanım” lafı dönüp duruyor. Hayatınızın akışına ayak uydurmaya çalışan akıllı cihazlar makine öğrenimli sistem sayesinde alışkanlıklarınızı öğrenebiliyor ve isteklerinize bağlı olarak bu öğrendikleri bilgileri kullanabiliyor. Peki ama bu doğal ve akıcı kullanımı ne kadar başarabiliyorlar?

Pek çok akıllı cihaz bunu genellikle asistan yoluyla veya ihtiyaç duyup talep ettiğinizde yapıyor. Talep etmediğiniz ancak hayatınızı kolaylaştıracak şeylerse küçük detaylarda ortaya çıkıyor. Apple’ın Face ID‘si de tam bu noktada aslında talep etmediğimiz ancak hayatımızı kolaylaştıran bir özellik sunuyor.

Hayatı kolaylaştıran detaylar

Geçtiğimiz günlerde Reddit‘te paylaşılan bir gönderi, Apple’ın yeni teknolojisinin ilginç bir özelliğini ortaya çıkardı. Sabah alarmına uyanan kullanıcı iPhone X’un ekranına baktığında alarm sesinin kısıldığını fark etti. Emin olmak için tekrar deneyen kullanıcı cihaza baktığınızda telefonun uyandığınızı anlayarak alarm sesini kıstığını belirtiyor. Benzer özellik aramalarda da ortaya çıkıyor. Biri sizi aradığında yüksek sesle çalan zil sesiniz, iPhone X’un ekranına baktığınız anda kısılıyor. Çünkü telefon o aramayı gördüğünüzü anlayabiliyor.

Bunlar aslında kulağa çok küçük detaylar gibi geliyor ancak hayatı kolaylaştıracak özellikler de böyle küçük detaylardan oluşuyor. Cihaz sizinle etkileşim içinde, doğal ve akıcı bir kullanım sunmayı başarıyor.