reklamı kapat

POPÜLER

Google, Android telefonların yüzde 74’üne uzaktan erişebiliyor

Son zamanlarda dünya genelinde artan terör olayları güvenlik endişelerini de beraberinde getirdi. Akıllı telefonlardaki güvenliği tehdit eden içeriklere ulaşılıp ulaşılamayacağı tartışma konusu haline geldi. Yeni ortaya çıkan bilgiler ise polisin talebiyle Google‘ın akıllı telefonlara rahatlıkla erişebildiğini ve bilgileri yetkililerle paylaşabildiğini ortaya koyuyor.

Buna göre Google, güvenlik güçleri talep ettiği takdirde istenen telefona ulaşarak bilgileri görüntüleyebiliyor. Google’ın bu şekilde dünyadaki tüm Android cihazların yüzde 74’üne erişebileceği ifade ediliyor. Ancak bu işlemin gerçekleştirilmesi için söz konusu cihazın Android 5.0’dan daha eski bir versiyona sahip olması gerekiyor. Android Lollipop ve Marshmallow’da yer alan sıkı güvenlik sistemi telefona erişilmesinin önüne geçiyor.

Tabii Google’ın bu erişimi bazı durumlarda gerekli gibi görülebilir ancak Apple’ın bu konuda hiç taviz vermediğini hatırlatmakta fayda var. Güvenliğe son derece önem veren Apple hiçbir şekilde cihazlarına erişime izin vermiyor. iOS 8 ve üzeri versiyona sahip cihazların bilgilerine, Apple bu yönde bir talep alsa bile erişilemiyor.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Google, Android telefonların yüzde 74’üne uzaktan erişebiliyor” için 2 cevap

  1. wad dedi ki:

    Google eski google değil herkes biliyor, sanılanın aksine yeni olan değil eski olan güvenlidir.Windows da sizi çok sevdiğinden 10 yapmak için uğraşmıyor. Facebook boşuna dünya para vermedi Whatsapp’a bazı şeyler para kazanmak için değil ve Apple son kullanıcının dostu asla geçit vermez uzaktan erişime teknolojiyi o kadar geriden takip eden firma son kullanıcı için koydu konum uygulamasını zaten hah

  2. Tuncay Nergis dedi ki:

    O yüzden mi bütün ünlülerin çıplak fotoları dağıldı etrafa 😀 (The Fappening, nam-ı diğer 31 Temmuz vakası) Apple’ın izin vermediğine inanıyor musunuz gerçekten 🙂 Donunuza kadar bilgisi vardır Apple’ın da, Microsoft’un da, Google’ın da. Hepsi ülkesine gerektiğinde hizmet eder, bilgilerinizi polisle, istihbaratla, yargıyla paylaşır. Zaten paylaşmaması gibi bişey yasal olarak da saçma olurdu.