reklamı kapat

POPÜLER

Yeni Stagefright açığı 1,4 milyar Android kullanıcısını tehdit ediyor

Geçtiğimiz dönemlerde ortaya çıkan Stagefright adlı güvenlik açığı milyarlarca kullanıcıyı etkilemiş ve telefon üreticileri bu sorunun çözümünü bulabilmek için elinden geleni yapmıştı. Kısa süren bir fırtına öncesi sessizliğinin ardından Stagefright eskisinden daha farklı ve daha güçlü bir şekilde geri döndü.

Zimperium isimli mobil güvenlik şirketinin keşfettiği ve Stagefright 2.0 ismini verdiği bu açık, MP3 ve MP4 formatındaki dosyaları etkileyerek telefonları savunmasız bırakıyor. Kullanıcının güvenlik açığına sahip şarkıyı veya videoyu kısa bir süreliğine bile olsa açması kötü niyetli kişilerin telefona ulaşmasına imkan veriyor. Açığın yayılması için 3 farklı yöntem kullanılıyor. Zararlı yazılım bulunan internet sitesine gidildiğinde, aynı ağı kullanan biri telefona bu yazılımı gönderdiğinde ve 3. parti medya oynatıcı veya mesajlaşma yazılımı kullanıldığında bu açık telefona zarar verebiliyor.

Android 1.0’dan günümüze kadar olan tüm sürümlerin etkilendiğini belirten Zimperium CEO’su, kesin rakam veremeyeceğini ancak 1,4 milyar Android kullanıcısının  tehdit altında olduğunu belirtiyor. Şu an için konuyla ilgili bir açıklamada bulunmaya Google’ın açığı düzeltmek için kısa sürede bir güncelleme yayınlaması bekleniyor.