reklamı kapat

POPÜLER

WhatsApp

WhatsApp için ortaya çıkan çok büyük güvenlik açığı!

Dünyanın en çok kullanılan anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp, gerçekten büyük bir güvenlik açığıyla karşı karşıya bulunuyor.

Birçok rakibinin toplamından daha çok kullanıcısı bulunan Facebook’un sahibi olduğu WhatsApp, maalesef kötü bir haberle gündemde. Financial Times’ın haberine göre uygulama için İsrail merkezli NSO Grup tarafından bir casus yazılım geliştirilmiş. Pegasus adı verilen bu casus yazılım, bulunan güvenlik açığı kullanarak belirlenen telefona sadece bir arama ile bulaştırılabiliyor. Hem Android hem de iOS tarafını kapsama alanına alan bu yazılım, gelen aramaya cevap vermeseniz bile telefonunuza yüklenebiliyor. Söylendiği kadarıyla Pegasus, yüklendiği cihazın kamerasını ve mikrofonunu size farkettirmeden açarak ortam dinlemesi / izlemesi yapabiliyor. Bununla kalmayıp e-postalara ve mesajlara bakabilen casus yazılım, ek olarak kişilerin konum verilerini de toplayabiliyor. Hedeflenmiş saldırılar için geliştirilen Pegasus, şimdilik kaç cihaza yüklendi bilinmiyor. 1.5 milyardan fazla kullanıcısı bulunan WhatsApp, neyse ki süreçte gerekli adımı atmış durumda.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

WhatsApp açığı gerçekten can sıktı

WhatsApp bu açığı kapatan güncellemeleri hali hazırda uygulamaları için göndermiş durumda. Bu soruna karşı güncellemenin hemen yapılması gerektiğini açıklayan firma, biliyorsunuz genel olarak bu tarz haberler ile pek gündeme gelmiyor. Bu arada NSO Grup’un buna benzer başka casus yazılımlara sahip olduğu da belirtiliyor. Bir kez daha görüldüğü üzere günümüzde internet bağlı hiçbir cihaz ve yazılım yüzde 100 güvenlik sunmuyor.

İlginizi Çekebilir

Nike’ın yeni AR uygulaması