reklamı kapat

POPÜLER

Amazon jeff bezos dünyanın en zengin insanı whatsapp

WhatsApp üstünden Jeff Bezos’un hacklenmesi konusunda Facebook’tan ilginç açıklama!

Dünyanın en zengin insanı Amazon CEO’su Jeff Bezos‘un WhatsApp üstünden hacklenmesi konusunda Facebook’tan ilginç bir açıklama geldi.

Advertisement

Jeff Bezos biliyorsunuz son bir haftadır sürpriz bir hacklenme olayı ile gündemde. Bu olayın 2018 Mayıs ayına dayandığı aktarılıyor ve sürecin arkasında Suudi Arabistan veliaht prensi Mohammed Bin Salman yer alıyor. İddialara göre Salman, Los Angeles merkezli bir etkinlikte telefon numarasını aldığı Jeff Bezos‘a WhatsApp üstünden zararlı yazılım barındıran video dosyası göndermiş. Normal sohbetin arasında atılan bu dosya sayesinde Bezos’un iPhone model telefonundan büyük çapta birçok önemli verinin çıkarıldığı / çalındığı aktarılıyor. Bunun arkasında Cemal Kaşıkçı cinayetinin gizlemeye yönelik şantaj içeriklerine erişmek olduğu düşünülüyor. İşte bu konuda bir açıklama yapan Facebook yetkilisi, sürecin teknik tarafında konuşuyor. Nicola Mendelsohn, bu hacklenmeye olayında WhatsApp’tan çok iOS işletim sisteminde yer alan açık nedeniyle Facebook’un değil Apple’ın suçlanması gerektiğini aktarıyor. Hacklenmeye olayında WhatsApp’ın sadece bir taşıyıcı olarak görev yaptığı üstüne duruluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Facebook tarafından yapılan bu açıklamaya rağmen WhatsApp tehlikelere açık platform

Uygulama hatırlarsınız geçtiğimiz dönemde İsrail merkezli NSO Grup tarafından bir geliştirilen bir casus yazılım ile gündeme gelmişti. Pegasus adı verilen bu casus yazılım, bulunan güvenlik açığı kullanarak belirlenen telefonlara sadece bir arama ile bulaştırılabiliyordu. Hem Android hem de iOS tarafını kapsama alanına alan bu yazılım, gelen aramaya cevap vermeseniz bile telefonunuza yüklenebiliyor. Söylendiği kadarıyla Pegasus, yüklendiği cihazın kamerasını ve mikrofonunu size farkettirmeden açarak ortam dinlemesi / izlemesi yapabiliyor. Bununla kalmayıp e-postalara ve mesajlara bakabilen casus yazılım, ek olarak kişilerin konum verilerini de toplayabiliyor.

Bu hedeflenmiş saldırılar için geliştirilen Pegasus için hatırlarsınız WhatsApp‘tan resmi bir adım gelmiş ve şirket bu yazılımı hazırlayan NSO Grup‘a bir dava açmıştı. Amerika merkezli olarak açılan davaya göre Pegasus malware’in WhatsApp aracılığıyla 1.400’den fazla telefona yüklendiği aktarılıyor. Şifreli bir mesajlaşma yazılımını aktif olarak hack’lemek dahil birçok konuda suçlanan NSO Grup, iddialara karşılık vereceklerini belirtiyor. WhatsApp’ın ise sürecin şimdi ve gelecek için sona erdirilmesini ve para cezası uygulanmasını istediği söyleniyor.

İlginizi Çekebilir

Leica’nın zenginlere özel yeni fotoğraf makinesi