reklamı kapat

POPÜLER

dünyanın en zengin insanı

Dünyanın en zengin adamına 16 milyar dolar kaybettiren olay

130 milyar dolarlık net varlığıyla dünyanın en zengin adamı olan Amazon CEO’su Jeff Bezos‘a 16 milyar dolar kaybettiren olay nedir dersiniz?

Bu yıl dünyanın en zengin adamı unvanını sırtlanan Jeff Bezos, Amazon’un kurucusu ve CEO’su aynı zamanda. Ancak Bezos’un bu aralar hayli ilginç bir sıkıntısı bulunuyor. Bir ara roketlerinden birini ödünç verip Donald Trump’ı uzaya fırlatmayı öneren Bezos, Amerika Başkanı’nın hedefine oturmuş gibi. Donald Trump’ın Twitter’da Amazon’la ilgili tweetler atması, Bezos için finansal açıdan bir zarara yol açmış gibi görünüyor. Bu yıl 100 milyar dolar civarı bir değerle dünyanın en zenginleri listesinde ilk sıraya yerleşen Bezos’un net serveti 26 Mart’ta 130 milyar dolara çıkmıştı. Ancak bu olaydan sonra işler değişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

4 tweet 16 milyar dolar

Bu durumun ardından Donald Trump’ın 1 haftada 4 Amazon bağlantılı “kötüleme” tweet’inin ardından Bezos’un net serveti 114 milyar dolara düştü. Amerika Başkanı 4 tweet’le Bezos’a 16 milyar dolar kaybettirdi. Şimdilerde 117 milyar dolar civarında seyreden bu değerin yeni tweetlerle sarsılıp sarsılmayacağı merak konusu.

Donald Trump’ın Amazon takıntısınınsa şirketin verdiği vergi ya da postanelerin gelir kaybının da ötesinde olduğu düşünülüyor. Sonuçta Trump’ın yeni onayladığı vergi yasasıyla Amazon 789 milyon dolar kar etmiş durumda. Bunun ötesinde Trump kafayı Bezos’a takmış gibi görünüyor. Bloomberg’de Virginia Postrel‘in köşe yazısında değinilen ufak bir detay dikkat çekecek cinsten . Postrel, Trump’ın zengin bir ailede doğduğunu ve basının da hep ilgi odağında olduğunu hatırlatıyor. Bezos’un serveti ise sıfırdan inşa edilmiş durumda. Sadece pazartesi günü 7 milyar dolar kaybeden Bezos’un bu kaybının Donald Trump’ın net servetinin iki katı olduğu düşünülünce kıskançlığı bir sebep olarak görmemek elde değil gerçekten… Donald Trump’ın geçmişini merak edenler için de küçük bir not düşelim. Netflix’in Dirty Money isimli belgeselinin 6. bölümü tamamen Trump’a ve servetine ayrılmış durumda.