reklamı kapat

POPÜLER

donald trump

Trump’tan oyuncuları güldüren “hayali” F-52 savaş uçağı duyurusu

Amerika Başkanı Donald Trump geçtiğimiz günlerde esaslı oyuncuların hayli kafasını karıştıran bir açıklama yaptı. Amerika’nın Norveç’e F-52 savaş uçaklarını sattığını müjdeledi.

Amerika Başkanı Trump, 10 Ocak’ta Norveç’e 52 tane F-52 ve F-35 savaş uçağı sattıklarını duyurdu. Kasım ayında teslimine başladıkları savaş uçaklarının tesliminde planlanan programa göre çok daha hızlı olduklarını Norveç Başkanı eşliğinde duyuran Trump, anlaşmanın 10 milyar dolar değerinde olduğunu kaydetti. Tüm bu süre zarfında yanında duran Norveç Başkanı Erna Solberg ise bu duyuru sırasında kafa sallayarak açıklamayı onaylıyordu. Ancak hazırlanmış bir metin okuduğu belli olan Trump’ın açıklamasında bir gariplik vardı. Çünkü F-52 savaş uçağı diye bir uçak yoktu. En azından gerçek dünyada yok.

Call of Duty’den Norveç’e

Hazır metinden okunduğu halde F-52 olarak açıklanan savaş uçakları aslında gerçekten var. Ancak Call of Duty: Advanced Warfare oyununda var. Yani henüz fiziksel olarak bu savaş uçaklarına sahip değiliz. En azından şimdilik. Tabii söz konusu anlaşmada 52 tane uçak olduğu için dil sürçmesi olduğu açık. Yine de yazılı bir metinden yanlış açıklama okumak hayli komik. Gerçi söz konusu Trump olduğunda bu “dil sürçmeleri” fazlasıyla gerçekleşiyor…

F-35‘lere gelince, Amerika’nın en gelişmiş uçakları olarak gösterilen modeller gelişmiş bir teknolojiyle donatılıyor. Lockheed Martin tarafından üretilen bu uçaklar dünyanın en pahalı havacılık projeleri arasında yer alıyor. Norveç’in 10 milyar dolarlık yatırım yapmasından da anlaşılacağı üzere çok ucuz değiller. Haberin devamında 2017 Paris Air Show’da gösteri yapan F-35A serisinin videosunu görebilirsiniz.

Video