reklamı kapat

POPÜLER

F-35B
F-35B

Havacılık tarihinde bir ilk yaşandı; yeni nesil savaş uçağı F-35B düştü

Dünya havacılık tarihinde bir ilk daha yaşandı. Amerika Birleşik Devletleri’ne ait bir F-35B yeni nesil savaş uçağı düştü.

Lockheed Martin tarafından üretilen F-35, uzun süredir görevde yer alan F-16 efsanesinin yanına geliyor. Gelişmiş özellikleriyle hava üstünlüğünü bir sonraki seviyeye çıkartacak uçak, B sürümüyle yaşanan tarihin ilk kazasıyla gündemde. Yapılan resmi açıklamaya göre ABD Hava Kuvvetlerine bağlı bir F-35B uçağı eğitim uçuşu sırasında düştü. Beaufort Hava Üssü’nden kalkan savaş uçağıyla üsse 8 kilometre kala bağlantının kesildiği belirtiliyor. Pilotun uçak düşmeden kendisini fırlatarak kurtulduğu söylenirken, bu kazanın yeni nesil F-35B uçaklarının ilk kazası olduğu açıklanıyor. Daha önce de çok ciddi sorunlar yaşayan F-35B, Türkiye’ye gelecek uçaklardan değil. Daha çok uçak gemileri için hazırlanan bu versiyon, dikey olarak iniş ve kalkış yapabiliyor. Bu açıdan normal modellerden çok daha kompleks sistemlere sahip olan uçak, artık aktif görevlerde de kullanılıyor. ABD ordusuna ait F-35B modelinin bu hafta ilk kez Afganistan’da bir Taliban hedefine yönelik hava saldırısında kullanıldığı belirtiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

F-35 projesi kısa bir özet geçersek;

Yeni nesil savaş uçağının A, B (Yukarıdaki sürüm) ve C olmak üzere üç farklı versiyonu bulunuyor. Bu versiyonlardan özellikle B fark yaratıyor. B versiyonu bünyesinde yer alan büyük fan ile uçağın dikey olarak iniş kalkış yapabilmesine imkan tanıyor. Toplam 40 milyar dolarlık bir projenin ürünü konumunda bulunan uçağın tanesi şu an 94 milyon dolar seviyesinde yer alıyor. Sadece Amerika Birleşik Devletleri Deniz Piyadeleri toplamda 420 adet bu uçaktan kullanmak istiyor. Bunların 67 tanesinin F-35C olacağı ise gelen bilgiler arasında yer alıyor.

İlgili Video

F-35 B versiyonundan bir dikey kalkış videosu