reklamı kapat

POPÜLER

F-35

Türk savaş pilotunun F-35 ile ilk test uçuşu [Video]

Türkiye, geçtiğimiz haziran ayında teslim aldığı ilk F-35 savaş uçağıyla test gerçekleştirdi. Türk savaş pilotu tarafından gerçekleştirilen test uçuşu Amerika’da gerçekleşti.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), “Türk pilotlarının ABD’de devam eden eğitimleri kapsamında pilotumuz tarafından ilk F-35uçuşu 28 Ağustos 2018 tarihinde gerçekleştirilmiştir.” açıklamasında bulundu.

İlk uçuşu 2006 yılında gerçekleşen F-35 savaş uçağı

F-35 Lightning II, savaştaki her amaç için farklı uçak geliştirmenin masraflı olmasından dolayı tek bir uçağın tüm görevleri yerine getirmesi amacıyla tasarlanan bir savaş uçağıdır. Uçağın geliştirme projesinde 9 ülke yer almıştır bu ülkeler içinde Türkiye de bulunmaktadır. Türkiye elindeki F-16’ları bu uçak ile takviye edip değiştirecektir. Uçak F-22’de kullanılan teknolojilerden faydalanılarak üretilmiştir.

Radardaki izi F-22 kadar küçük olamasa bile günümüz uçaklarından düşüktür. Bunu sağlamak için silah istasyonları gövdenin içine saklanmıştır. Dikine inip kalkabilmesi için bir modeli de vardır, bu sayede uçak gemilerine ve elverişsiz yerlere rahatlıkla inebilecektir. Uçak gemisine inip kalkarken mancınık ile fırlatılabilmesi ve kanca ile yakalanabilmesi için gövde altı sağlamlaştırılmıştır. Tek kişilik ve tek motorludur.

Video