reklamı kapat

POPÜLER

F-35A
F-35A

Türkiye için üretilen ilk F-35A savaş uçağından önemli gelişme

Aralarında Türkiye‘nin bulunduğu dokuz farklı ülkenin ortak projesi yeni nesil savaş uçağı F-35, hatırlarsınız 2017’de birçok problem ile gündeme geldi. Ancak işleri yoluna sokan firma, uçağın üretim aşamalarını devam ettiriyor. Artık Türkiye için de güzel haberler geliyor.

Lockheed Martin tarafından üretilen F-35, uzun süredir görevde yer alan F-16 efsanesinin yanına geliyor. Gelişmiş özellikleriyle hava üstünlüğü bir sonraki seviyeye çıkartacak uçak, Türkiye tarafından merakla bekleniyor. Gelen son bilgilere göreyse Türkiye için üretilen ilk F-35A ilk uçuşunu gerçekleştirmiş durumda. 18-001 kuyruk numarasına sahip olan uçak, arkasında ufak bir Türk bayrağı taşıyor. Aşağıdaki kaynakta pilot “Wilson” tarafından uçurulduğu belirtilen uçak, F-16’nın yanında daha heybetli duruyor. Ancak çoğu otorite ve kişi halen F-16’yı daha güzel bir model olarak nitelendirmeye devam ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

F-35 dünyanın en pahalı havacılık projelerinden

Yeni nesil savaş uçağının A, B ve C olmak üzere üç farklı versiyonu bulunuyor. Bu versiyonlardan özellikle B fark yaratıyor. B versiyonu bünyesinde yer alan büyük fan ile uçağın dikey olarak iniş kalkış yapabilmesine imkan tanıyor. Toplam 40 milyar dolarlık bir projenin ürünü konumunda bulunan uçağın tanesi şu an 94 milyon dolar seviyesinde yer alıyor. Sadece Amerika Birleşik Devletleri Deniz Piyadeleri toplamda 420 adet bu uçaktan kullanmak istiyor. Bunların 67 tanesinin F-35C olacağı ise gelen bilgiler arasında yer alıyor.

İlgili Video

F-35 B versiyonunda bir dikey kalkış videosu