reklamı kapat

POPÜLER

dünyanın en zenginleri

Forbes’tan dünyanın en zenginlerini ortaya koyan liste

Her yıl açıkladığı listelerle adından söz ettiren Forbes bir kez daha dünyanın en zenginleri derlemesiyle karşımıza çıkıyor. Kapsamlı bir çalışmanın ardından elde edilen sonuçlara bakılırsa Bil Gates birinciliği kaptırıyor! Microsoft’un sahibi Gates uzun yıllardır zirveyi ele geçirmişti. 2018’in galibi ise pek şaşırtmıyor.

Forbes‘un internet sitesi üzerinden açıklanan listeye baktığımızda Amazon’un kurucusu Jeff Bezos‘un 112 milyar dolar ile zirveye oturduğunu görüyoruz. Onun en yakın rakibi ise 22 miyar dolar farkla Bill Gates oluyor. Bill & Melinda Gates Vakfı üzerinden kapsamlı çalışmalar yürüten Microsoft’un sahibi böylece birinciliği kaptırıyor. Beşinci sırada Facebook ile adından söz ettiren Mark Zuckerberg‘i görüyoruz.

Dünyanın en zengin kadını ise Wall-Mart’tan elde edilen 46 milyar dolarlık kazancı ile Alice Walton oluyor. Kendisine 16. sırada yer buluyor. Onu L’Oreal ile 18. sıraya yerleşen Francoise Bettencourt Meyers 42.2 milyar dolar ile takip ediyor. Listedeki en zengin Türk ise 4.8 milyar dolar servetiyle 422. sırada yer alan Murat Ülker oluyor.

Dünyanın en zenginleri

1 – Jeff Bezos (Amazon) – 112 milyar dolar
2 – Bill Gates (Microsoft) – 90 milyar dolar
3 – Warren Buffett (Berkshire Hathaway) – 84 milyar dolar
4 – Bernard Arnault (Louis Vuitton ve Dior gibi moda öncüleri) – 72 milyar dolar
5 – Mark Zuckerberg (Facebook) – 71 milyar dolar
6 – Amancio Ortega (Inditex) – 70 milyar dolar
7 – Carlos Slim Helu (Telmex) – 67.1 milyar dolar
8 – Charles Koch (Koch Institute) – 60 milyar dolar
9 -David Koch (Koch Institute) – 60 milyar dolar
10 – Larry Ellison (Oracle) – 58,5 milyar dolar