reklamı kapat

POPÜLER

Jeff Bezos

Jeff Bezos, zenginliğin bir sınırını daha geride bıraktı

Dünyanın en büyük çevrimiçi alışveriş sitesi Amazon‘un kurucusu Jeff Bezos, kısa süre önce 100 milyar dolar kulübünün yeni üyesi oldu.

2017 yılının büyük çoğunluğunu Microsoft’un efsane kurucusu Bill Gates‘in arkasında geçiren Jeff Bezos, akıl almaz bir zenginliğe ulaştı. Bu doğrultuda 100 milyar dolar net değeri geride bırakan Bezos, Gates’in 1999 yılındaki başarısından sonra buraya çıkan ilk insan oldu. Dünyanın en zengin insanı konumunda bulunan Jeff Bezos, Black Friday öncesindeki beklenti sayesinde kolunu kıpırdatmadan milyonlarca dolar para kazandı. Amazon’un hisseleri bu alışveriş çılgınlığı nedeniyle yüzde 2 artınca 12 basamaklı değere çıkış yapan CEO, artık dünya milyarderler listesinin başını kaybetmeyecek gibi görününüyor.

Jeff Bezos ve milyarderler listesindeki diğer rakipleri

Dünyanın en zengin insanları listesinde teknoloji alanından ilk olarak Bill Gates karşımıza çıkıyor. 89.4 milyar dolar net değer ile 2. sırada yer alan Gates, bildiğinizi gibi şu an emekliliğin tadını çıkartıyor. 73.7 milyar dolar net gelir ile 5. sırada Facebook‘un kurucusu Mark Zuckerberg yer alıyor. Oracle’ın kurucusu Larry Ellison 59.8 milyar dolarla 8. sırada yer alırken, Google‘ın kurucularından Larry Page 49.1 milyar dolarla 9. sırada bulunuyor. 13. sırada 47.8 milyar dolarla Google‘ın diğer kurucusu Sergey Brin karşımıza çıkarken, Alibaba‘nın son dönemde sık sık gündeme gelen kurucusu Jack Ma 40.5 milyar dolarla 19. sırada görünüyor.

Jeff Bezos

Listesinin en başındaki isim Jeff Bezos, bilmeyenler için 1994 yılında garajında kurduğu Amazon yanında uzay şirketi Blue Origin’le önemli çalışmalar içerisinde bulunuyor. Bezos aynı zamanda The Washington Post‘un da sahibi konumunda bulunuyor. Bu gazeteyi 2013 yılında satın alan CEO, bunun için tam 250 milyon dolara ödemişti. Merak edenler için Amazon‘un şu an toplam 571 milyar değeri bulunuyor. Bu onu 642 milyar dolarlık Microsoft’un arkasına yerleştiriyor ancak sürecin önümüzdeki yıl değişebileceği söyleniyor. Sürekli bir artış içerisinde bulunan Amazon, Yüzüklerin Efendisi dizi anlaşmasıyla daha da önce çıkacak gibi duruyor.