reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

dünyanın en zengin mühendisleri

İşte milyar dolarlık servetleriyle dünyanın en zengin mühendisleri

Jeff Bezos‘tan Windows’un babası Bill Gates‘e işte milyon dolarlık servetleriyle –en güncel– dünyanın en zengin mühendisleri sıralaması.

Advertisement

Listedeki isimlerin devasa rakamlık servetlere sahip olması hemen gerçekleşen bir süreç değildi. Ancak bu isimlerin hepsinin mühendislik mesleğiyle bir şekilde bağlantısının olması, onları şu an milyarder yapan sebeplerden bir tanesi. Kısa bir internet araştırması sonucunda bile mühendislik, dünyada en çok para getiren mesleklerin başında yer alıyor. Listedeki isimlerden –Bill Gates gibi– okul çağlarında mühendislik derecelerini tamamlayamamış isimler bulunuyor. Ancak bu isimlerin net servetlerine bir göz attıktan sonra kendinizi bir üniversitenin mühendislik bölümünde okuyormuş olmayı isteyebilirsiniz. Listenin Forbes‘tan derlenerek hazırlandığını da hatırlatalım.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Dünyanın en zengin mühendisleri

11-10. Sergey Brin ve Larry Page

Üniversitede tanışan ikili Google‘ı kurduktan sonra sonra hayatlarına milyarder olarak devam eden isimlerden. Forbes’a göre Page’in net serveti 48,8 milyar dolarken Brin’inki ise 47,5 milyar dolar. Page, ayrıca teknoloji insanları arasında en zengin 5. ve dünyanın en güçlü insanları arasında da 10. sırada yer alıyor.

9. Michael Bloomberg

50 milyar dolarlık servetiyle Bloomberg, küresel finansal yazılım ve medya organizasyon şirketi Bloomberg L.P.‘nin sahibi.

8. Larry Ellison

58,5 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin 10. ismi Ellison, Oracle yazılımının kurucularından bir tanesi. Ellison, Oracle’ı kurmadan önce CIA için veri tabanları üretmekle görevliydi.

7-6. David ve Charles Koch

Zamanında kimya mühendisliği ile ilgilenen Koch kardeşlerin şimdi her ikisi de 60 milyar dolarlık net servete sahip. Charles Koch ise bir kimyasal ve petrol arıtma şirketi olan Koch Industries‘in başındaki isim.

5. Carlos Slim

Meksika’daki tek telekom şirketi Telmex‘in başındaki isim Slim, 67,1 milyar dolarlık servetiyle sadece Meksika’nın en zengin ismi değil aynı zamanda dünyanın da 7. zengini.

4. Mark Zuckerberg

71 milyar dolarlık servetiyle Zuckerberg, dünyanın en zengin 4. ve en güçlü 13. ismi.

3. Bernard Arnault

Arnault ise 72 milyar dolarlık servetiyle LVMH şirketinin başında bulunuyor. Lüks tüketim malları üreten şirket kendi içinde 60 kola ayrılıyor ve aralarında Louis Vuitton da var.

2. Bill Gates

90 milyar dolarlık servetiyle Gates, Microsoft‘un kurucusu ve eski CEO’su. Üniversite derecesini asla tamamlayamasa da Gates, şimdi dünyanın en güçlü 7. ismi.

1. Jeff Bezos

Tam olarak 112 milyar dolarlık oldukça büyük bir serveti bulunan Bezos, dünyanın en büyük e-ticaret şirketi Amazon‘un CEO’su olarak görev yapıyor. Kendisi ayrıca 2013’ten beri The Washington Post gazetesinin de sahibi.

İlginizi çekebilir

YouTube’da hem para kazanma hem de harcama üzerine kurulu yeni dönem