reklamı kapat

POPÜLER

Mark Zuckerberg’ün dünyanın en zenginleri listesindeki sırası değişti

19 yaşında Harvard’da öğrenciyken Facebook’u kuran ve bir nevi sosyal medyayı icat eden Mark Zuckerberg, 2016’da Forbes Dergisi’nin ilk 400 listesine üst sıralardan girmişti. Dördüncü sırada yer alan Zuckerberg’ün önünde Bill Gates, Warren Buffett ve Amazon’un ünlü CEO’su Jeff Bezos vardı.

Facebook’ta 410 milyon hissesi olan Zuckerberg’in net değeri Donald Trump’ın başkanlık seçimlerini kazanmasıyla ve Facebook’un sahte haber skandallarının tavana vurmasıyla yüzde 7 düşüş yaşayarak yaklaşık 49 milyar dolara gerilemişti. Skandalların gerilemesi ve Facebook’un sahte haberlere karşı savaş açmasıyla kazandığı pozitif medya imajının artmasıyla, 2017’nin ilk iki haftasında Zuckerberg’ün net değeri 5 milyar dolar daha arttı ve Forbes’un büyüme kayıtlarını tuttuğu dünyadaki bütün iş adamlarından daha çok kazanç sağladı.

Zuckerberg’ün şu andaki net değeri 53,8 milyar dolara yükseldi ve Forbes’un gerçek zamanlı dünya milyarderleri sayacında yine ilk beşe girerek, dünyanın en zengin 5’inci insanı oldu.

Şu anda Zuckerberg’ün önünde Bill Gates, Warren Buffett, Jeff Bezos ve dünyanın en büyük hazır giyim moda markası Zara’nın sahibi İspanyol Amancio Ortega var. Bu isimlerin her birinin de kişisel servetleri 70 milyar doların üzerinde. Facebook şu andaki imajını ve büyümesini koruyabilirse, Zuckerberg’in listede daha da yükseleceği tahmin ediliyor.