reklamı kapat

POPÜLER

Twitter halka açılıyor

Twitter tarafından yapılan açıklama ile sosyal ağ hisselerinin borsada işlem görmeye başlayacağı bildirildi. Halka arz konusunda çekincelerinin bulunduğu bilinen kurucu Jack Dorsey bu hamlesiyle dikkatleri üzerine çekti.

LinkedIn ve Facebook’tan sonra halka arzı gerçekleşecek olan Twitter, yayınlanan ileti ile hazırlık çalışmalarının başladığını ve S-1 dosyasıyla birlikte SEC’e başvurulduğunu açıkladı. Danışmanlığını Goldman Sachs’ın yapacağı platform New York Borsası‘nda (NSYE) işlem görecek.

Geçtiğimiz sene Amerika’da yürürlüğe giren “Jobs” kapsamında gizli başvuru yapan Twitter’a dair bilgiler şu an için bilinmiyor. Zira uygulamaya göre 1 milyar doların altında gelire sahip markalar, finansal dokümanlarını sunmadan halka arz gerçekleştirebiliyorlar. Elde edilen gelir ise ilk etapta firmada kalıyor.

Tahminlere göre piyasa değeri 10.5 milyar dolar olan sitenin toplamda halka arzının ise 10 milyar dolar civarında olması düşünülüyor. %10’luk dilimin borsada boy göstermesi planlanırken halka arzın ne zaman gerçekleşeceği henüz bilinmiyor. Diğer taraftan düzenlenen bir etkinlikte konuşan Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’ün, Twitter’ın borsaya açılmaktan çekinmemesi gerektiğini söylemesinin hemen ardından başvuru yapılması dikkatlerden kaçmayan diğer nokta oldu.