reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Clubhouse uygulaması

Son dakika; Clubhouse’da bir Türk tarafından güvenlik açığı bulundu

Pandemi döneminde patlama yapan uygulamalardan Clubhouse için büyük bir güvenlik açığı bulundu. İşte detaylar;

Advertisement

Clubhouse‘ı hatırlarsınız çok kısa süre önce biz de sizlere tanıtmıştık. Tekrardan hatırlamak adına yalnızca iOS / iPhone tarafında yer alan ücretsiz uygulama Clubhouse, davetiye ile kullanılabiliyor. Yani uygulamayı kullanmak için mutlaka birisinden davetiye almanız gerekiyor. Bu yapısı nedeniyle, aşırı popüler olmaya başlamasına rağmen rakiplerine oranla daha niş bir konumda bulunan uygulama, temel olarak kişilerin sadece sesli sohbetler yapabildiği bir sosyal ağ konumunda yer alıyor.

Türkiye’de de kullanımı artan uygulamayı şimdi gündeme getiren ise Batuhan Katırcı tarafından bulunan bir güvenlik açığı oldu. Bu yeni ortaya çıkan güvenlik açığı sayesinde Katırcı, Clubhouse içerisinde açılan bir odaya aktif olarak dışarıdan müdahale edebiliyor. Normalde her odada yer alan kişiler açık şekilde listeleniyor. Bulduğu güvenlik açığı sayesinde ise Katırcı, odalara kendisini göstermeden girebiliyor, odada konuşulanları dinleyebiliyor ve konuşmaya dahil olabiliyor. Batuhan Katırcı ayrıca istediği odaya gizli olarak dışarıdan seçtiği bir ses dosyasını yükleyerek, odadaki katılımcıların kontrolleri dışında bu ses dosyalarını dinletebiliyor.

Uygulamanın API tarafına dışarıdan müdahale edebildiğini aktaran Batuhan Katırcı, açığı geliştirici firmaya bildireceğini de belirtiyor. Kısa süre önce 1 milyar dolarlık değerlenmeye ulaşan firmanın, bu açığı kısa sürede kapatması gerekiyor. Katırcı bu açığı şimdilik herkese açık şekilde paylaşmayacağını da söylüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Clubhouse uygulaması yakında Android tarafına da gelecek

Geliştirici firma dün uygulamanın Android sürümü için de çalışmaya başladıklarını duyurdu. Henüz çıkış için bir tarih verilmiyor ancak Android sonrasında uygulamanın çok daha popüler hale gelmesi bekleniyor. Bu arada firma gelecekte davetiye sürecini ortadan kaldıracak. Firma şu an sadece davetiye ile giriş yapılacağını ancak bunu değiştirmek adına çalıştıklarını belirtiyor. Eğer arkadaşlarınızdan / tanıdıklarınızdan bir davetiye bulduysanız Clubhouse uygulamasına iOS için direkt olarak buradan ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Panasonic’ten geleceğin otomobil HUD sistemi