reklamı kapat

POPÜLER

Amazon

Amazon, Avrupa’daki ilk afet yardım merkezini açtı

Alışveriş devi Amazon, doğal afetlerden etkilenen toplumları desteklemek için Avrupa’daki ilk afet yardım merkezini açtı.

Amazon tarafından bu önemli konuda yapılan açıklama şöyle oldu: “Şirket merkeze, bir Boeing 737 uçağını yirmi kez doldurmaya yetecek 1.000 palet yardım malzemesi stoklayacak ve doğal afetlerin ardından kâr amacı gütmeyen kuruluşlara ve topluluk ortaklarına kritik ürünler göndermek için küresel lojistik ağını kullanacak. Afet Yardım Merkezi, şirketin küresel lojistik ağı içinde, yıkıcı fırtınalar, depremler, orman yangınları, seller ve diğer acil durumların ardından en çok ihtiyaç duyulan ürünleri depolayabileceği ve hızlı bir şekilde paketleyebileceği özel bir alan olma özelliği taşıyor. Amazon’un Almanya’nın Rheinberg kasabasındaki Lojistik Merkezi’nde yer alan bu tesis, büyük uluslararası havalimanlarına ve ulaşım ağlarına kolay erişime de sahip bir bölgede bulunuyor. Amazon Afet Yardımlarından Sorumlu Başkanı Bettina Stix yaptığı açıklamada, “Günümüzde doğal afetler daha sık yaşanıyor ve giderek daha şiddetli hale geliyor. Biz de bu acil durumlardan etkilenen toplulukları desteklemek için küresel envanterimizi, lojistik altyapımızı ve teknolojimizi seferber ediyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ölçeğimizi ve icat tutkumuzu iyilik için kullanmaya kararlıyız. İhtiyaçlarını anlamak için yerel ve uluslararası yardım kuruluşlarıyla iş birliği yaptık ve doğal afetlerin ardından en çok talep edilen ürünleri belirlemek için verilerimizi inceledik. Almanya’daki bu yeni merkezimizin açılmasıyla birlikte Avrupa, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’daki afetlere müdahalemiz daha da hızlı ve etkili olacak.” dedi.

2 bin metrekarelik yeni alan sel ve orman yangınları da dâhil olmak üzere Avrupa’nın en yaygın doğal afetlerine yardım malzemeleri göndermeye hazır olacak. Depolanan ürünler arasında barınma malzemeleri (çadırlar, battaniyeler, karyolalar, matlar, uyku tulumları vb. gibi), hijyen kitleri (sabun, diş fırçası ve diş macunu vb. gibi) ve temizlik malzemeleri (iş eldivenleri veya temizlik malzemeleri vb. gibi) yer alıyor. Amazon, 2017’den bu yana her doğal afetin ardından talep edilen ürün türlerini ortaya çıkaran verileri analiz etti ve ihtiyaç duyulan ürünlerin yüzde 80’inden fazlasının her büyük doğal afetin ardından aynı olduğunu tespit etti.

Amazon ekipleri, kendi verilerini ve yardım kuruluşlarından oluşan ortaklarından gelen öngörüleri kullanarak, ihtiyaç duyulduğunda paketlenip etkilenen topluluklara dağıtılmak üzere milyonlarca yardım malzemesini hazır bulunduruyor. En sık talep edilen ürünler arasında çocuk bezi, branda, karyola, battaniye, ısıtıcı, çadır ve temizlik malzemeleri yer alıyor. Bu ürünlerin gönderilmeye hazır olduğu özel bir tesise sahip olmak, şirketin 72 saatten daha kısa bir sürede yardım göndermesine olanak tanıyor. Bu, ekiplerin ürünleri kıta genelinde farklı tesislerde toplayıp paketlemesinin neden olacağı zaman kaybını ciddi derecede azaltıyor.”

Amazon aktarıldığı kadarıyla Kızılay, Save the Children ve Uluslararası Göç Örgütü (IOM) gibi ulusal ve uluslararası yardım kuruluşlarının ihtiyaçlarını anlamak ve talep ettikleri ürünleri önceden tedarik etmeye hazır olmak için yıl boyunca bu kuruluşlarla birlikte çalışıyor. Bu iş birlikleri sayesinde şirket 2017’den bu yana dünya genelinde 145’ten fazla doğal afete yardım etmiş ve 24 milyondan fazla yardım malzemesi bağışlamış.

Bu konuda ekstra olarak şunlar da aktarıldı: “Amazon’un doğal afetler sırasındaki desteği, ürünleri etkilenen bölgelere hızlı bir şekilde ulaştırmak için geniş lojistik ağını kullanmanın ötesine geçiyor. Amazon Web Services (AWS), kuruluşların afetlere daha iyi bir şekilde müdahale etmelerini sağlamak için bulut bilişimin gücünü kullanmalarına yardımcı oluyor. Örneğin AWS, kasırga uyarıları almak ve kan bağışlarını planlamak için Alexa özellikli cihazlara güç sağlamak da dâhil olmak üzere bulut bilişim destekli çözümleri yenileyerek topluluklara daha iyi hizmet vermek için yardım kuruluşlarıyla birlikte çalışıyor.

AWS ayrıca, yardım kuruluşları, devlet kurumları ve kâr amacı gütmeyen kuruluşlar da dâhil olmak üzere yardım ortaklarının bulut teknolojisini kullanarak küresel çapta afetlere hazırlanmasına ve müdahale etmesine yardımcı olan özel bir Afet Müdahale ekibine sahip. Bu, kavram kanıtlarını test etmeyi ve internet ve telekom altyapısı ciddi şekilde hasar gördükten sonra bağlantı ağlarını kurmak için AWS Afet Müdahale araçlarını kullanmak gibi simüle edilmiş afet koşulları altında mevcut yeniliklere iyileştirmeler yapmayı içeriyor. Bu araçlar, en zorlu fiziksel ortamlara dayanıklılık için tasarlanmış güçlü ve taşınabilir bulut bilişim cihazlarıyla donatılıyor.”

Amazon adımı yanında bu da ilginizi çekebilir: İddialı AR gözlük Xiaomi Wireless AR Glass Discovery Edition

İLGİLİ HABERLER