reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Justice League zarara neden olabilir!

DC’nin süper kahramanlarını bir araya getiren Justice League sonunda izleyici karşısına çıktı. Yorumlar fazlasıyla kafa karıştırsa da filmin gişedeki ilerleyişi hiç fena değil. Fakat görünen o ki gişe hasılatı Justice League’i kurtarmaya yetmeyecek!

Advertisement

Öncelikle biraz gişe rakamlarından, ardından da bu kazancın neden yeterli olmayacağından bahsedelim. Box Office Mojo‘nun verilerine baktığımızda Justice League’in bir haftada 307 milyon dolar kazandırdığını görüyoruz. Bunun 122 milyon doları Amerika’dan, geri kalan 185 milyon doları ise uluslararası pazarlardan geliyor. Toplamda elde edilen 307 milyon dolar ise hiç fena bir başlangıç değil. Fakat bu kazanç pek yeterli olacak gibi görünmüyor. Peki ama neden?

Hollywood matematiği

Warner Bros.’un Justice League’den ciddi bir kazanç elde edebilmesi için gişe hasılatının toplam masrafları geçmesi gerekiyor. Sadece çekimlerin maliyetinin yaklaşık 300 milyon dolar olduğu söyleniyor. Bu masrafları artıran en büyük etken ise Joss Whedon’ın yeniden çektiği sahneler… Bunların yanı sıra reklam ve ek masraflar da 300 milyon doları buluyor. Dolayısıyla projenin toplam maliyeti 600 milyon dolara ulaşıyor. Dolayısıyla filmin vizyonda kaldığı süre boyunca 600 milyon dolar sınırını geçmesi, üzerine kar sağlayacak kadar kazanç elde etmesi gerekiyor.

Eğer Forbes’un yaptığı hesap doğruysa Warner Bros’un Justice League’den kar elde etmesi mümkün olmayacak. Aksine 100 milyon dolarlık bir zarar öngörülüyor. Buna engel olabilecek tek şey ise izleyici ilgisi.