reklamı kapat

POPÜLER

Apple iPhone iOS 11.3

iOS 11.3 gerçekten iPhone yavaşlatma sorununu çözüyor mu?

Teknoloji devi Apple, hatırlarsınız geçtiğimiz hafta geliştiriciler için iOS 11.3 2’nin beta sürümünü kullanıma sunmuştu. Bu yeni sürüm ile pil durumuyla alakalı beklenen özelliği kullanıma sunan şirket, görünüşe bakılırsa iPhone için sözünde durmuş görünüyor.

Hatırlamak adına yeni iOS 11.3 sürümü, iPhone’ların “yavaşlaması” konusunda beklenen özelliği ilk defa karşımıza çıkartıyor. Pil ayarları içerisinde getirilen “pil sağlığı” özelliği, kişilerin cihazlarındaki pil hakkında bilgi sahibi olmasına imkan tanıyor. Bu noktada pilin maksimum kapasitesi ve tepe performans kapasitesi hakkında bilgi alınabiliyor. Bu sürümle ayrıca kişiler telefonlarının kapanmasını göze alarak performansı olması gerektiği seviyeye geri getirebiliyor. İşte bunu deneyen Filipe Esposito, iPhone 6 Plus’da yaptığı testte özelliğin işe yaradığını gösteriyor. Gerçekleştirdiği Geekbench testinde iOS 11.2.1 ile “1.306 ve 2.247 puan” alan telefon, iOS 11.3 ile bunu “1.510 ve 2.621” puana çıkartıyor. Henüz beta aşamasında olan sürümün son haliyle daha da yüksek performans sunması bekleniyor. Bu özelliği ben telefonum eskiyen pil nedeniyle kapanmasın diyenler ise “performans düşüşüne” katlanarak iptal edebiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bilmeyenler için Apple eski iPhone’ları neden yavaşlatıyor?

Geçtiğimiz hafta yaptığı resmi açıklamada hiçbir zaman hiçbir ürününü “kasıtlı” olarak yavaşlatarak yeni cihazlara geçirmeye çalışmadıkları söyleyen Apple, bu konuda birçok yanlış anlaşılmanın oluştuğunu belirtiyor. Lityum-iyon pillerin zamanla performans kaybı yaşadığını söyleyen şirket, bunun telefonların zaman içerisinde istenmeyen kapanmalar yaşamasına neden olduğunu belirtiyor. Bu kapanmayı kesinlikle kabul edilebilir bulmadıklarını belirten teknoloji devi, bu yüzden iPhone’un çekirdek hızını bataryanın verdiği voltaj çıkışına göre değiştiriyor. Bu değişim sayesinde kapanma sorununun önüne geçilebildiği belirtilirken, batarya kimyasal olarak eskidikçe verdiği çıkış azalıyor. Bunun sonucunda da otomatik olarak çekirdek hızları azaldığı için telefonun performansı ciddi oranda düşüyor. Performansı düşen telefonu yeniden eski haline getirmek içinse yeni pil takılması gerekiyor.

İlginizi çekebilir