reklamı kapat

POPÜLER

logan paul

YouTube CEO’sundan Logan Paul’u koruyan şaşırtıcı açıklama

YouTube‘un skandalları bir türlü son bulmayan ismi Logan Paul ile ilgili şirketin CEO’su Susan Wojcicki oldukça ilginç bir açıklama yaptı. Wojcicki, Paul’un YouTube’dan kaldırılması için bir sebep olmadığını söyledi.

Öncelikle olayları özetlemek gerekirse; bildiğiniz gibi Logan Paul ocak ayında Japonya’ya düzenlediği gezide İntihar Ormanları isimli alana girmiş ve orada intihar kurbanı bir kişiyi kaydederek YouTube’a yüklemişti. Her ne kadar görüntüleri sansürlese de oldukça rahatsız edici olan video aynı zamanda bir o kadar da saygısızcaydı. Kısa sürede büyük tepki toplayan video kaldırıldı ve Paul özür diledikten sonra bir süre video çekmeye ara verdi. Daha sonra geri dönen Paul bu kez de bir videosunda ölü bir fareye elektrik verdi ve yine tepkilerin odak noktası oldu. Bunun üzerine YouTube sıkılaştırdığı yeni cezaları içerik üreticileriyle paylaştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“Paul kuralları çiğnemedi”

Şirketin CEO’su Wojcicki ise, üzerine uzun uzun konuşulacak ve muhtemelen YouTuber’lar tarafından da hayli tartışılacak ilginç bir açıklamaya imza attı. Code Media konferansına katılan Wojcicki, “Paul, üç uyarı alacak herhangi bir şey yapmadı. İnsanları durup dururken platformdan silemeyiz. Önce onların Topluluk Kuralları’nı ihlal etmesi gerekiyor. Belli başlı kurallarımız var. Bu tıpkı kanunlar gibi.” diyor. Wojcicki’nin Paul’un neden tamamen platformdan atılmadığı sorusu üzerine verdiği cevap ikinci aşamada daha da talihsiz bir hale bürünüyor. “Sizin ‘tatsız’ olarak gördüğünüz her içerik başkası için öyle olmayabilir. Belli başlı kurallarımız var ve bu kurallar tüm içerik üreticileri için geçerli.” diyor. Yani intihar etmiş bir adamın görüntüsünü yayınlamak ya da ölü bir fareye elektrik vermek kuralları çiğnemiyor.

Wojcicki’nin açıklaması kendi içinde tutarlı. Evet platformun kendi kanunları var ve bu kanunların herkese eşit şekilde uygulanması adaletli olacaktır. Ancak bu açıklamayla beraber Wojcicki’nin YouTube’un Topluluk Kuralları’nın yetersiz ve hatalı olduğunu hiç düşünmediği de açık bir şekilde görünüyor. Platformda 3 adet uyarı alırsanız kanalınız siliniyor. Ancak Paul’un büyük tepki çeken videolarının hiçbiri 3 uyarıyı hak etmiyor. Wojcicki’nin bu davranışı platformda benzer içeriklerin çoğalması için de cesaret verici ne yazık ki.