reklamı kapat

POPÜLER

logan paul

Yeni Logan Paul krizi sonrası YouTube’dan tüm YouTuber’ları ilgilendiren yeni cezalar

Bitmek bilmeyen Logan Paul skandallarının ardından YouTube işleri sıkılaştırmaya karar verdi. Popüler çevrim içi video paylaşım sitesi “izleyiciye zararlı olabilecek” içerikler paylaşan her kanalı cezalandıracak.

Logan Paul olayını duymayan kalmamıştır sanıyoruz. Ancak bu olayla ilgili en büyük sorun Paul’un bu skandaldan tek satır ders çıkarmamış olmasıydı. Yayınladığı özür metninin ben merkezci olmasının yanı sıra çektiği özür videosunu ilk etapta para alımına açması ve tepki gelince kapaması bile bunu gösteriyordu aslında. Daha sonra çektiği bir başka videoda “paraşütünün açılmaması” üzerine ölüm tehlikesi atlatmış olması da gerçek dahi olsa samimiyetsiz bir kurgu gibi göründü. Adeta “Bakın ben de bunu yaşadım” demeye getiren Paul’un tüm bunlardan hiçbir ders almadığı ise ölü bir farenin vücuduna elektrik şoku verdiği ve ölü bir balığa kalp masajı yaptığı videoda bir kez daha ortaya çıktı. Paul’un bu uç davranışları ise YouTube’u daha sıkı önlemler almaya itiyor.

YouTube’da sıkı yönetim devri

Bu yeni olaylar ışığında bir türlü sorunun ne olduğunu anlamama konusunda ısrarcı olan Paul’un videolarındaki reklamlar kaldırıldı ve bu şekilde para kazanması platform tarafından engellendi. Kısacası YouTube, artık eğitilemez olduğunu düşündüğümüz hayli şımarık YouTuber’ı para ile eğitmeye çalışıyor. Ancak işler burada bitmiyor. Firma açıkladığı yeni kararlarla artık bu tarz video içeriklerin sahiplerine hoşgörü gösterilmeyeceğini duyurdu. Yayınlanan metinde bir içerik üreticisinin yaptığı travmatik bir şaka, işkence örneği, başkalarının acısından yararlanma gibi izleyici kazanmak için yapılmış içeriklerin sahipleri artık “ödüllendirilmeyecek”. Cezalandırma sistemindeki adımları yeniden hatırlatan YouTube, birkaç ek madde daha eklemiş durumda.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Buna göre platform artık kanalları Google Preferred çıkarabileceği gibi üreticilerin YouTube Red yapımlarını da iptal edebilir veya tamamen kaldırabilir. Kanalın reklam ve gelir alımını durdurabilir ve kanalı YouTube Partner Program’dan çıkarabilir. Buna İçerik üreticilerine verilen destek ve YouTube Stüdyosu erişimi de dahil. Bir diğer önemli madde de video önerileri. Bu tarz rahatsız edici içerik sahiplerinin videoları platform içinde “görünmez” hale getirilebilir. Yani içeriğiniz trend sayfasında, önerilerde ya da “sıradaki video” sıralamasında gösterilmez.

Yeni kararlar içerik üreticilerini de yepyeni bir baskı altında bırakıyor elbette. Düşünce özgürlüğüne değer verdiğini belirten platform, saldırgan içeriklere karşı da çok hassas. Düşünce özgürlüğünü sansürlemek istemeyen platformun saldırgan ve incitici içerikler için oluşturduğu geçilmemesi gereken çizgi ise çok net değil. Yapılan resmi açıklamaya buradan ulaşabilirsiniz.