reklamı kapat

POPÜLER

logan paul

Logan Paul özür videosundan ne kadar kazandı?

Logan Paul‘un skandal YouTube içeriğinden sonra paylaştığı özür videosu gündeme bomba gibi düşmüştü. Peki Paul’un videoyu ilk koyduğunda para alımına açtığını biliyor muydunuz?

İnternet çağında kriz yönetimi kolay yürütülecek bir durum değil. Çünkü yaptığınız hata saniyeler içinde milyonlara ulaşabiliyor. Hem de sesini duyurmak için yine sizinle aynı aracı kullanan milyonlara. Hal böyle olunca ortaya çıkan ya da bilinçli olarak çıkarılan krizin yönetimi de büyük ciddiyetle yürütülmeli. Konu Paul’a gelince iki kere özür yayınlamak zorunda kalan sansasyonel YouTuber’ın bu konuda çok başarılı olduğunu söylemek mümkün değil.

Paul’un ilk özrü tamamen metinle hazırlanmıştı. Ne kendisinin ne de ekibinin durumun ciddiyetini ve hastalıklı olduğunu anladığını düşünmüyoruz. Çünkü yazı ile geçiştirilebilecek bir içerik değildi paylaştıkları. Üstelik özür metni neresinden tutulsa elde kalan, tamamen benmerkezci bir metindi. Ayrıca bugüne kadar daha önce emoji ile biten pek özür metni gördüğümüzü de söyleyemeyeceğiz. Haliyle tepkiler katlanarak devam etti. İşte tam o an daha “samimi” bir içerikle yeni bir özür hazırlandı. Video çeken Paul, daha profesyonel bir metinle işin ciddiyetini kavramış gibiydi. Hem Twitter hem de YouTube’da yayınlanan video saniyeler içinde yüzbinlerce izleyici çekti.

Detaylardaki düşüncesizlik

Yazının bu noktadan sonrası Paul’un ne kadar sıkıntılı bir ekibe sahip olduğunu da gösteriyor. Büyük bir kriz sonunda eğer bir özür hazırlıyorsan tepeden tırnağa bu işi titizlikle yapmaya gayret gösterirsin. Belki bilinçli olarak belki de farkında olmayarak Paul’un özür videosu para alımına açık şekilde paylaşıldı ki her iki türlü de bu bir rezalet. Özür dilediğin bir videoyu para kazanmak için kullanmak pek etik değil çünkü. Tıpkı Paul’un diğer pek etik olmayan videoları gibi. Tabii kısa sürede fark edilen bu durumla beraber Paul’un özrünün üzerine reklam gölgesi düşmüş oldu. İnsanlar fark edip ses çıkarmaya başladıktan sonra videodaki para alımı kapatıldı. Ancak o süre içinde yaklaşık 24 milyon kere izlenen video sansasyonel YouTuber’a 12 bin dolar ile 97 bin dolar arası bir kazanç sağlamış olabilir.

Logan Paul’un sonu mu geldi?

Paul’un özür videosu güncel istatistiklere bakıldığında 42,8 milyon kez izlenmiş. Herkes bu son videolar ile Paul’un sonunun geldiğini düşünüyor ancak sizinle birkaç tatsız bilgi daha paylaşalım. Güncel istatistiklere göre Paul’un abone sayısı son 30 günde yüzde 43,8 artmış durumda. Yani kimsenin Paul’u terk ettiği yok. Aksine daha çok izleyici kazanıyor. SocialBlade üzerinden ünlü YouTuber’ın 1 Ocak’tan bu yana her gün kaç takipçi kazandığını görebilirsiniz. Aynı şekilde video izlenmeleri de artışta. Logan Paul’un kardeşi Jake Paul ile 2017’nin en çok kazanan YouTuber’ları listesinde yer aldığını da hatırlatalım. YouTube’un durum karşısındaki tavrını buradan okuyabilirsiniz. Bazen söylenecek söz kalmıyor…