reklamı kapat

POPÜLER

Felix Kjellberg (PewDiePie)

2017’nin en çok kazanan YouTube yıldızları açıklandı

Konu YouTube olunca en popüler tartışma konusu, YouTuber’ların ne kadar kazandığı. Forbes, 2017 listesini açıkladı. Listebaşı ise düşündüğünüz isim değil.

Başta basın olmak üzere YouTuber’ların kazandığı para hemen herkesin ilgi alanına giriyor. Hatta izleyiciler için en çok merak edilen konulardan biri bu olabilir. YouTube Türkiye’de dahi yaptığınız küçük bir arama ile “YouTuber’lar ne kadar kazanıyor” temalı onlarca video bulabilirsiniz. Geçmişte yabancı basının odak noktası ise bildiğiniz gibi PewDiePie’dı. Belirli aralıklarla PewDiePie’ın kazancı basın tarafından hesaplanmaya çalışılıyordu. Forbes’un “çok kazanan YouTuber’lar” listesine de zirveden girmişliği vardır. Tabii 56 milyonun üzerinden abone ile YouTube’un bir numaralı isminin “en çok kazanan” olduğunu düşünmek pek yanlış sayılmaz. Ancak gerçekten öyle mi?

Oyun kanalları hala popüler

Forbes 2015’ten bu yana her yıl olduğu gibi bu yıl da “En çok para kazanan YouTuber” listesini açıkladı. Listebaşı ise PewDiePie değil. Hatta PewDiePie ilk üçte bile değil. 2017’nin onun için fazlasıyla zor geçtiğini söyleyebiliriz. Bu da YouTube’un bir numaralı isminin reklam gelirine şüphesiz yansımış. “Peki kim birinci sırada?” derseniz onu da hemen yanıtlayalım. YouTube 2017’nin en çok para kazanan ismi 16,5 milyon dolarlık geliriyle DanTDM. 26 yaşındaki Daniel Middleton’ın kanalı oyun odaklı bir kanal. Günlük oyun videoları atan DanTDM’nin 16 milyon abonesi bulunuyor.

İkinci sırada ise bir başka oyun kanalı yer alıyor. 21 milyon abonesi olan VanossGaming, 15,5 milyon dolar kazanıyor. Üçüncülük spor numaraları ve komedi videoları koyan Dude Perfect‘e ait. Gelirleri ise 14 milyon dolar. PewDiePie, 12 milyon dolarla 6. sırada. 2017’nin en çok kazanan ilk iki kanalının hala oyun kanalları olması ise ilgi çekici bir konu şüphesiz. Tam listeye geçmeden önce kalbinizi kıracak bir detay daha verelim. 6 yaşındaki Ryan’ın kanalı Ryan ToysReview, 11 milyon dolarlık geliriyle 8. sırada yer alıyor. Tüm listeye haberin devamından ulaşabilir, Forbes’da yayınlanan makaleyi buradan okuyabilirsiniz.

Daniel Middleton (DanTDM)

Daniel Middleton (DanTDM)

Evan Fong (VanossGaming)

Evan Fong (VanossGaming)

Dude Perfect

Dude Perfect

Logan Paul

Logan Paul

Mark Fischbach (Markiplier)

Mark Fischbach (Markiplier)

Felix Kjellberg (PewDiePie)

Felix Kjellberg (PewDiePie)

Jake Paul

Jake Paul

Smosh

Smosh

Ryan ToysReview

Ryan ToysReview

Lilly Singh

Lilly Singh

2017’nin en çok kazanan YouTuber’ları

• 1. Daniel Middleton (DanTDM) – 16,5 milyon dolar
• 2. Evan Fong (VanossGaming) – 15,5 milyon dolar
• 3. Dude Perfect – 14 milyon dolar
• 4. Logan Paul – 12,5 milyon dolar (berabere)
• 4. Mark Fischbach (Markiplier) – 12,5 milyon dolar (berabere)
• 6. Felix Kjellberg (PewDiePie) – 12 milyon dolar
• 7. Jake Paul – 11,5 milyon dolar
• 8. Smosh – 11 milyon dolar (berabere)
• 8. Ryan ToysReview – 11 milyon dolar (berabere)
• 10. Lilly Singh – 10,5 milyon dolar