reklamı kapat

POPÜLER

Yandex

Yandex Navigasyon’a beklenen özellik nihayet geldi

Yandex, popüler harita uygulaması Yandex Navigasyon’a yeni yetenekler eklemeye devam ediyor. Şirket, kullanıcılarından aldığı geribildirimlerde en çok istenen özellik olan “çevrimdışı navigasyon” özelliğini kullanıma sundu. Kullanıcılar bundan böyle mobil cihazlarında internet bağlantısı olmasa da navigasyon özelliğini kullanabiliyor.

Kullanıcılar çevrimdışıyken de yer ve adres arayabiliyor, rota oluşturabiliyor ve sesli yönlendirme alabiliyor. Uygulamanın yeni çevrimdışı özelliğinden faydalanmak için ilgili şehirlerin haritalarının internet bağlantısı olduğunda mobil cihazlara indirilmesi gerekiyor. Uygulamanın menüsüne eklenen “Haritaları İndir” kısayolu ile haritaları indirmenin çok kolay olduğunu belirtelim. Haritada  yeni ve değişen yolların güncel şekilde kalması için kullanıcıların “Ayarlar” seçeneğinde bulunan “Haritaların Güncellenmesi” menüsünde, “Otomatik” seçeneğini seçmeleri gerekiyor. Haritaları yalnızca Wi-Fi bağlı olduğunda güncelleme seçeneği de uygulamada bulunuyor.

Yandex Navigasyon’a çevrimdışı harita özelliği

Kullanıcı çevrimiçi oluşturulan rotada giderken internetini kaybettiğinde, internete bağlı olunan son durumdaki bilgiler kullanılıyor ve kullanıcı kesintisiz biçimde rotaya devam ediyor. Klasik, trafik bilgisi içeren bu rotadan çıkıldığında ise çevrimdışı rota “Rota yeniden oluşturuldu” ifadesi ile oluşuyor ve mavi renkle belirtiliyor. Yandex Navigasyon’un iOS uygulamasını buraya, Android uygulamasını ise buraya tıklayarak indirebilirsiniz.