reklamı kapat

POPÜLER

Volkswagen Touareg

Emisyon sıkıntısı devam ediyor; Volkswagen’den Touareg tabanlı geri çağırma hamlesi

Almanya merkezli kaynaklara yansıyan haberde kapsamlı olacak olan Volkswagen Touareg geri çağırması, çok fazla kişiyi etkileyecek.

2017’nin ilk dönemleri içerisinde birbiri ardına geri çağırmalarla gündeme gelen Volkswagen grubunda, sürece Audi ve Porsche de dahil olmuştu. Patlak veren emisyon skandalının artık son hamleleri olarak nitelendirilen temmuz ayındaki duyuru, gönürüşe göre halen bir son değildi. Reuters’de yer alan habere göre Volkswagen’in Touareg tabanlı yeni bir geri çağırma hazırlığı içerisinde olduğu belirtilirken bu kez durumun çok daha genel kapsamlı olduğu söyleniyor. Geçtiğimiz süreçte daha çok Amerika tabanlı olan geri çağırma görünüşe göre bu kez tüm dünyayı kapsayacak.

Araçların yarısı Almanya’dan

Toplamda 57 bini aşkın Touareg’in geri çağırmadan etkileneceğinin bilgisini veren kaynaklar neden olarak bu kez çok daha ciddi bir koz öne sürmüş durumda. Notlara yansıyan “Almanya’da yapılan testlerin sonuçlara doğrudan etki edecek olan iki kontrol cihazının araçlara entegre edildiği” ibaresi belki de üzerinde en çok konuşulması gereken nokta. 3.0 litrelik dizel motor üzerinde yapılan testler ardından ortaya çıkan durumdan sadece Almanya’da 25.800 kişi etkilenecek. Geriye kalan yarıdan fazla araçsa dünyanın farklı ülkelerindeki kullanıcıların araçlarını kapsıyor. Touareg başta olmak üzere diğer araçlarda kullanılmak üzere yeni motor geliştirme sürecinde olduğu ifade edilen Volkswagen’in yaşadığı maddi ve manevi kaybı onarması oldukça zaman alacak gibi gözüküyor.