reklamı kapat

POPÜLER

Lamborghini, Aventador ve Veneno modellerini geri çağırıyor

Modeller dahilinde yer verilen sistemsel hatadan ötürü tarihin en büyük hiper otomobil geri çağırma süreçlerinden bir tanesi başlıyor.

Geriye dönüp kısa vadeyi düşündüğümüzde geri çağırma anlamında oldukça hareketli bir periyodu geride bıraktığımızı görüyoruz. Volkswagen’in emisyon skandalı, Mitsubishi’nin yakıt değerleri ve Takata’nın emniyet kemeri tabanlı olan ve neredeyse piyasadaki tüm markaları etkileyen inanılmaz sancılı süreci. Tekil bazda baktığımızda dürüst olmak gerekirse kolay kolay bir hiper otomobil üreticisinin toplu geri çağırma çağrısıyla pek sık karşılaşmıyoruz. Lamborghini’nin arifesinde olduğu geri çağırma süreciyse akıllardaki tüm bu ezberi bozacak gibi gözüküyor.

Automative News’de yer alan habere göre Aventador ve Veneno tabanlı gerçekleşecek olan süreçte toplamda 5,900 aracı etkileyecek bir geri çağırma hareketi için harekete geçiliyor. Araçların yakıt tankı ve egzoz sistemi tabanlı olduğu ifade edilen problemde özellikle ani hızlanma sonucu ortaya çıkabilecek bir durumda Aventador ve Veneno modellerinde patlama riski meydana geliyor. Yangın riskinin özellikle sonradan modifiye maksadıyla eklenen ikincil egzoz sistemleriyle daha da yükselebileceği şirket tarafından da ifade edilirken sürecin yakın zamanda başlaması için çalışmalara başlandığı söyleniyor. Sınırlı sayıda üretilen Veneno modellerinin tümü bu süreçten etkilenirken Aventador modellerinin 2012 ile 2017 model yıllarında sunulan tüm versiyonları geri çağırma sürecinden nasibini alacak. Lamborghi’nin listenin tamamlanmasının ardından araç sahiplerine mail yoluyla ulaşacağı söylenirken markanın bu süreçten nasıl bir kayıpla ayrılacağı merak ediliyor.