reklamı kapat

POPÜLER

Dünyanın en garip geri çağırma operasyonu!

20 Şubat 2019

Amerika’da dünyanın en sıra dışı geri çağırma operasyonu gerçekleşti. Honda’nın Amerika pazarında satılan pick-up modeli Ridgeline, sabun kaynaklı bir yangın riski sebebiyle servise çağırıldı.

Aslında geri çağırma operasyonları otomotiv endüstrisinin rutin işlemleri arasında yer alıyor. Üreticiler özellikle yangın ile sonuçlanabilecek hataların riskini taşımak istemeyip, söz konusu hatanın düzeltilmesi için müşterilerini servise çağırıyor. Honda tarafından yapılan geri çağırma operasyonun sebebi ise oldukça ilginç: Araç yıkama şampuanlarının ve asitlerin Ridgeline’ın yakıt pompası girişini çatlatabildiği, bunun da yakıt sızıntısına sebep olarak yangın riski yaratabileceği açıklanıyor. Honda, bu kusurdan etkilenme potansiyeline sahip 2017, 2018 ve 2019 model 106.683 adet Ridgeline tespit etmiş. Geri çağırma operasyonu kapsamında servise gidecek olan araçların yakıt pompalarında herhangi bir çatlak veya aşınma olup olmadığı kontrol edilecek. Herhangi bir hasar belirtisi olmadığı taktirde, yakıt pompasına koruma amaçlı olarak bir kapak takılacak. Bunun yanında yakıt pompasında bir hasar tespit edilirse, bu parça değiştirilecek ve yeni parçaya da koruyucu bir kapak monte edilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hatanın düzeltilmesi için gerekli olan tüm işlemleri ücretsiz olarak gerçekleştirecek olan Honda, geri çağırılan Ridgeline modellerinin sadece küçük bir kısmının yeni yakıt pompasına ihtiyaç duyacağını düşünüyor. Honda, Ridgeline sahiplerine geri çağırmayla ilgili daveti 7 Mart tarihinden itibaren posta yoluyla yapacak.

İlginizi Çekebilir

Honda Civic Type R’dan rekor