reklamı kapat

POPÜLER

Katlanabilir akıllı telefon Samsung Galaxy Fold

Yeni bir dönem başlatan katlanabilir akıllı telefon Samsung Galaxy Fold ve fiyat dahil tüm özellikleri [Video]

Samsung, Galaxy S10 ailesi yanında çok merak edilen katlanabilir akıllı telefon modelini de tanıttı. İşte fiyat dahil tüm detaylarıyla Samsung Galaxy Fold.

Samsung Galaxy Fold, pazardaki ilk katlanabilir akıllı telefon modeli değil. Ancak model hem özellikler hem de gövdesiyle en kullanışlı ve güzel seçeneği oluşturuyor. Tablet konforu ile telefon taşınabilirliğini birleştiren Fold, tasarımsal olarak özel geliştirilen ekran malzemeleri ve dayanıklı menteşe (görünmüyor) sayesinde beklentilerimizi aşıyor. Genel olarak oldukça şık olan ve tek parça ekranıyla beraber kitap gibi yana doğru katlanan telefon, ön kamerasını ve diğer sensörleri ekranın sağ üstüne yerleştirilen çentikte taşıyor. Bu çentik normal Galaxy S10 modellerinden farklı olarak ayrı bir bölümde yer alıyor ve büyük yapısıyla ekran alanın hatırı sayılır bir bölümünü kaplıyor. Açık halinde normal bir akıllı telefon kadar kalınlığı bulunan model, Galaxy S10 modelleri kadar olmasa da ince çerçeveler üzerine kuruluyor. Kavisli bir ekran yapısı olmayan telefon, tek elle kolaylıkla kontrol edilebiliyor. Kendisine özel bir Android arayüzü bulunan telefon, aynı anda üç farklı uygulama açmanıza imkan tanıyor. Bu gerçekten inanılmaz güzel ve kullanışlı görünüyor.

Katlanabilir akıllı telefon Samsung Galaxy Fold
katlanabilir_ekran

Gelelim yeni bir neslin ilk temsilcisi olan Samsung Galaxy Fold modelinin teknik detaylarına. Katlanabilir modelde 7.3 inç QXGA+ Dinamik AMOLED (4.2:3) (İç ekran) ve 4.6 inç HD+ Super AMOLED (21:9) (Dış / kapak ekran) olmak üzere iki adet ekran yer alıyor. Gücünü Galaxy S10 modelleri gibi 7 nm üretim sürecinden çıkan Snapdragon 855 işlemciden alan telefon, tam 12 GB RAM ile geliyor. Dahili hafızası 512 GB olan katlanabilir akıllı telefon Samsung Galaxy Fold, ekrana entegre parmak izi teknolojisini benimsemiyor. Bunun yerine parmak izi sensörü güç tuşunda olan telefon, arkasında 16 MP F2.2 ultra geniş açı + 12 MP (2PD) F1.5/F2.4 OIS geniş açı + 12 MP F2.4 OIS telefoto olmak üzere üç adet kamera yer alıyor. Modelin içerisinde ise 10 MP (2PD) F2.2 geniş açı + 8 MP F1.9 derinlik kamerası bulunuyor.

Modelin kapağında ise 10 MP (2PD) F2.2 kamerası bizleri karşılıyor. Bu kameralar sayesinde cihazı nasıl tutarsanız tutun görüntü alabiliyorsunuz. Toplamda altı farklı kamerası bulunan telefon, 4.380 mAh pile üzerine kuruluyor. Telefonda normal ve ters kablosuz şarj teknolojisi de aktif olarak yer alıyor. Fold bağlantı tarafında ise çağa uygun olarak USB-C kullanıyor. AKG imzalı stereo hoparlörleri bulunan cihaz, hızlı kablolu şarj desteğine de sahip.

Katlanabilir akıllı telefon Samsung Galaxy Fold
Katlanabilir akıllı telefon Samsung Galaxy Fold

Telefon hakkında Samsung Electronics CEO’su ve BT ve Mobil İletişim Birimi Başkanı DJ Koh şu açıklamada bulundu: “Samsung bugün bir akıllı telefonla nelerin yapılabileceğini değiştirerek mobil inovasyon tarihinde yeni bir sayfa açıyor. Galaxy Fold, katlanabilir sonsuz ekranımızla daha önce görülmemiş yeni kabiliyetleri açığa çıkaran yepyeni bir kategoriyi tanımlıyor. Galaxy Fold’u geleneksel bir akıllı telefonun sınırlarının ötesine geçerek, katlanabilir premium bir cihazın neler yapabileceğini deneyimlemek isteyenler için yarattık.”

Katlanabilir akıllı telefon Samsung Galaxy Fold

Mayıs ayı içerisinde Türkiye’de de satılacağı belirtilen telefon, 1.980 dolar fiyat etiketine sahip. Fiyat konusunda gerçekten yüksek bir seviyede yer alan model, görüldüğü üzere herkese hitap etmiyor. Ancak telefon geleceği göstermek adına büyük bir örnek oluşturuyor. Daha uygun fiyatlı katlanabilir modellerin 2019 içerisinde karşımıza çıkması bekleniyor.

Katlanabilir akıllı telefon Samsung Galaxy Fold teknik detaylar

Ekranİçte 7.3 inç QXGA+ Dinamik AMOLED (4.2:3), dışta 4.6 inç HD+ Super AMOLED (21:9)
İşlemciSnapdragon 855
RAM12 GB
Dahili depolama512 GB UFS 3.0 (MicroSD yok)
İşletim sistemiAndroid Pie
İç kamera10 MP (2PD) F2.2 geniş açı + 8 MP F1.9 derinlik
Kapak kamerası10MP (2PD), F2.2
Arka kamera 16 MP F2.2 ultra geniş açı + 12 MP (2PD) F1.5/F2.4 OIS geniş açı + 12 MP F2.4 OIS
Pil4.380 mAh