reklamı kapat

POPÜLER

Sevdiklerinizle ne kadar zaman geçirdiğinizi gösteren akıllı saat

Zaman öldürmek, zaman geçirmek veya zamanı kaliteli şekilde değerlendirmek… Zamanı kullanmanın binbir türlü hali var. Hayatın koşuşturmacası içerisinde sevdiklerimizle zaman geçirmeyi unutabiliyor ve geçen zamanın telafisi maalesef mümkün olmuyor. Geliştirilen bu akıllı saat, sevdiklerinizle geçirilen zamanı hesaplayarak yoğunluk içerisinde yeterince ilgilenemediğimiz yakınlarla bir arada olmayı teşvik ediyor.

VELDT tarafından geliştirilen Family Time Watch oldukça basit bir mantıkla çalışıyor. Çalışabilmesi için kullanıcının saati kullanıyor olması ve zaman geçirmek istenen kişide bir “beacon” cihazı bulunması gerekiyor. Saat ilgili kişiye 30 metre yakında olduğunda sayacı başlatıyor ve yapılan ölçümler saatin akıllı telefonunda bulunan uygulamadan takip edilebiliyor. İnsanlar sevdikleri kişilerle geçirdiği vakit uzun olduğunda bundan mutluluk duyuyor. Eğer süre kısaysa zamanını nasıl geçirdiğiyle ilgili tekrar bir planlama yaparak sevdiği kişilere daha fazla vakit ayırmaya başlayabiliyor. Saati farklı kılan bu takip özelliğinin haricinde cihazda bazı diğer özellikler de mevcut. Akıllı saatlerin genelinde alışık olduğumuz üzere bu akıllı saate de sosyal medya bildirimleri gelebiliyor veya e-posta geldiğinde kullanıcı bilgilendirebiliyor. Bildirimler haricinde cihazda adım takibi özelliği de bulunuyor ve bu veriler akıllı telefondaki uygulamada görülebiliyor.

Japonya merkezli firmanın geliştirdiği saate Japon hükümetinden de destek verildiği belirtiliyor. Böylece insanların birbiriyle daha fazla iletişim kurması amaçlanıyor. Cihazın fiyat ve çıkış tarihi bilgisi henüz bulunmuyor.