reklamı kapat

POPÜLER

HTC Vive’ın mobil cihazlarla çalışan sürümü yolda

2016’da sönük bir kapanış yapsa da sanal gerçeklik gözlüğü Vive ile yıldızı parlayan HTC, beklendiği üzere bu alanda yeni yatırımlarla karşımıza çıkmaya hazırlanıyor. HTC’nin finansal bölümünün başındaki isim Chia-lin Chang tarafından onaylanan bilgiye göre Tayvanlı şirketin yeni cihazı mobil VR piyasasına damga vurmaya geliyor.

Bilindiği üzere HTC Vive yalnızca üst seviye bilgisayarlara bağlanarak çalışıyor. Hem cihazın fiyatının yüksek olması hem de iyi bir bilgisayar toplamanın maliyetli olması Vive’ın ne kadar başarılı olursa olsun satış rakamlarının belirli bir düzeyde kalmasına neden oluyor. HTC mobil VR pazarına adım atarak gelirlerini artırmayı hedefliyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Chang, mobilite ve VR’ı bir araya getiren bir cihaz üzerinde çalıştıklarını belirtiyor. Vive’ın üst seviye VR cihazı olarak kalmaya devam edeceğinin altını çizen Chang, şirketin önümüzdeki aylarda mobil tarafta farklı planlarını açıklayacağını belirtiyor. Duyuracakları cihazın içerisine telefon koyularak kullanılan sıradan bir VR cihazın olmadığını söylerken tamamen farklı bir cihaz üzerinde çalıştıklarını belirtiyor.

VR sektörünü Samsung Gear VR tek başına domine ediyor. Uygun fiyat, kolay kullanım ve kolay erişilebilirlik gibi özellikleri bünyesinde toplayan Gear VR’a yaklaşan bir rakip bulunmuyor. HTC’nin telefon takılarak kullanılmayan ve yenilikçi olduğu söylenen cihazının piyasada nasıl konumlanacağını hep birlikte merakla bekliyoruz.