reklamı kapat

POPÜLER

logan paul youtube

Logan Paul probleminde YouTube’un payı

Vine’da paylaştığı içeriklerle adını duyuran, ardından YouTube’a geçiş yapan Logan Paul yüklediği tartışmalı videoyla bu hafta adından fazlasıyla söz ettirdi. Fakat paylaştığı içeriğin yanlış olmasının yanında ünlü video platformunun bu içeriği kaldırma girişiminde bulunmaması da dikkat çekti. Yaşananların ardından problemin sadece Logan Paul’da olmadığı, YouTube’un da bu sorunda ciddi payı olduğunu söyleyebiliriz.

Kısaca hatırlatmak gerekirse Logan Paul, Japonya’da “intihar ormanı” ismiyle anılan bölgede çektiği videoyla tepkilerin odağına oturmuştu. 15 milyon takipçisi olan YouTuber daha sonra bu içeriği kaldırdı ve karşımıza çektiği özür videosuyla çıktı. Ancak dünyanın geri kalanı bu videoyu fark edene kadar içerik 6 milyondan fazla kişi tarafından seyredilmiş hatta YouTube tarafından trend kategorisine bile alınmıştı. Bu noktada herkesin aynı şeyi sorguladığını söyleyebiliriz: YouTube neden bu içeriği hızlıca fark edip kaldırmadı?

Geciken müdahale

Platformun kullanım koşullarına baktığımızda bu konuyla ilgili oldukça bir maddenin yer aldığını görüyoruz. Şaşırtma, sansasyon yaratma ve saygısızlık amacıyla şiddet ve kan içeren görüntülerin yüklenmesinin yasak olduğunu ifade ediliyor. Her ne kadar Logan Paul’un videosunda şiddet ve kan görmesek de, ölmüş bir insana yer verilmesi fazlasıyla saygısızcaydı. Üstelik gençleri ve çoktan psikolojik sorunları olan insanları derinden etkileyebilecek bir yapıya sahip. Buna rağmen video 24 saat boyunca yayında kaldı. Üstelik pek çok izleyici içeriğin sıkıntılı olabileceğini fark edip, bildirim yapmayı tercih etmişti. Fakat YouTube sadece bu içeriğin platforma uygun olduğunu düşünmekle kalmadı, trend kategorisiyle öne çıkartmayı seçti. İşte tam bu noktada YouTube’un giderek büyüyen problemiyle karşılaşıyoruz.

YouTube’un tık tuzağı (clickbait) ve sansasyon yaratmadan besleniyor olması problemin giderek büyümesine neden oluyor. Bundan kaynaklı oluşan tüm sorunlar ise ciddi bir tepki veya yaptırımla karşılaşmadığı sürece görmezden geliniyor. Eğer birileri Logan Paul’un videosundaki yanlışları sosyal medya platformlarına taşımasa, bu içerik YouTube’da kalmaya ve her yaştan insan için erişilir olmaya devam edecekti.