reklamı kapat

POPÜLER

Logan Paul

YouTube’dan Logan Paul skandalıyla ilgili ilk açıklama

Geçtiğimiz günlerde patlak veren Logan Paul skandalından sonra bir kez daha sessizliğe gömülen YouTube nihayet bir açıklama yaptı.

2018, YouTube ve çevrim içi yayın sitesinde yer alan topluluk için pek iyi başladı diyemeyiz. Hayli olaylı davranışları yüzünden sık sık gündeme gelen Paul kardeşlerden Logan Paul, Japonya vloglarıyla kendinden bile beklenmeyecek kadar rahatsız edici bir içeriği izleyicileriyle buluşturdu. Kısaca hatırlatmak gerekirse, Japonya’ya giden Paul, “İntihar Ormanı” isimli ve esasen girilmesi yasak bölgeye kamera ve ekibiyle giderek “içerik avına” çıkmıştı. Aradığı rahatsız edici içeriği bulan Paul, bunu videoya çekmekle kalmayıp daha sonra yayınlamanın da iyi fikir olacağını düşünerek YouTube’a yüklemişti. İntihar kurbanının yüzünü blurlayan Paul, video başlığında da açık bir şekilde intihar etmiş birini bulduklarını yazmış ve videosu kısa sürede trende yerleşmişti. O ana kadar kaldırılmayan video ciddi bir tepkiyle beraber siteden kaldırıldı. Ancak daha önce de yazdığımız gibi YouTube’un Logan Paul krizi aslında yeni başlıyordu.

YouTube’un iletişim problemiyle ilgili daha önce de yazmıştık ancak bu olaydan sonra gömüldükleri sessizlik artık topluluğun da sabrının sınırlarını taşırdı. Paul’un korkunç videosunun ardından insanlar bir “cezalandırma” bekledi. Hatırlarsanız PewDiePieİnternette insanların hiçbir ahlaki sorgulama filtresinden geçirmeden her şeyi yapabileceğini” argümanını öne sürerek, 5 dolarlık ücretle çeşitli işler yapan insanların olduğu bir platformda video çekmişti. Bu videoda, platformda yer alan “içerik üretici”lerine en olmayacak şeyler söylemiş ve yapmalarını beklemişti. Nihayetinde bir başka YouTuber olan Keemstar adına “Tüm Yahudilere Ölüm” pankartı açmalarını beklemiş, ödeme yaptığı kişiler de bunu gerçekleştirmişti. Bu videodan sonra PewDiePie’ın Nazi savunucusu olduğu iddia edilmiş ve ana akım medya bir süre bunu konuşmuştu. Bu olay yüzünden PewDiePie’ın YouTube Red programı ise platform tarafından iptal edilmişti.

YouTube nihayet açıklama yaptı

Bunun üzerine Paul’un intihar etmiş bir insanı izlenme için paylaşması ve saygısız yorumlarıyla dolu videosunun üzerine insanlar platformdan benzer bir tepki bekledi. Ancak o tepki gelmedi. Paul’un kanalı her geçen gün daha fazla abone almaya devam ediyor ve YouTube buna sessiz kalıyordu. Doğal olarak insanlar daha da sinirlendi. Ancak nihayet platform Twitter üzerinden bir açıklama yaptı. Paul teknik olarak PewDiePie’ın ilk argümanını kanıtlarken, çektiği diğer Japonya vloglarında da yaptığı saygısız davranışlar iyiden iyiye medyada yer almaya başlayınca, YouTube açıklamaya mecbur kaldı da diyebiliriz. Açıklamanın tam hali ise şu şekilde:

Topluluğa açık mektubumuzdur;
Pek çoğunuz iletişim eksikliği yüzünden usanmış olabilirsiniz. Böyle hissetmekte haklısınız da. Neler olduğunu bilmeye hakkınız var. Pek çok kullanıcı gibi biz de geçtiğimiz hafta paylaşılan video yüzünden üzgünüz. İntihar bir şaka değil ve kesinlikle izleyici çekmek için bir araç da olmamalı. Anna Akana’nın da söylediği gibi ‘O kişi bir başkasının sevdiği biriydi. İntihar ormanına kamerayla girip akıl sağlığı konusunda farkındalık yaratamazsın.’ Sizin de beklediğiniz gibi biz de platformda içerik üreten kullanıcılardan çok daha iyisini bekliyoruz. Kanal topluluk kurallarını çiğnedi ve biz de ona göre davrandık. Şimdi de daha ileri sonuçların neler olabileceğine bakıyoruz. Cevap vermemiz her ne kadar uzun sürse de her birinizin yazdığı yorumları okuyoruz. Tek bir içerik üreticisinin bütün topluluğu etkilediğinin farkındayız ve bu sebeple böyle videoların yeniden ortaya çıkmaması için alacağımız önlemleri yakında paylaşacağız.

YouTube, topluluk kurallarının ihlal edilmesinden sonra “ona göre hareket edildiği”ni belirtiyor ancak buna pek çok kullanıcı inanmamış durumda. Platformun alacağı yeni kararların ne olduğunu merakla bekliyoruz.