reklamı kapat

POPÜLER

Chevrolet Corvette’in elektrik dönüşümü 354 km/s hızla gerçekleşti: Karşınızda Genovation GXE!

CES 2018’in en popüler elektrikli otomobillerinden olan Genovation GXE, teknik değerleriyle bir dönüşümün neler getireceğini net bir şekilde ortaya koyuyor.

Chevrolet Corvette‘i tamamen elektrikli olarak dönüştürmesiyle tüm dünya genelinde adından söz ettiren Amerika merkezli Genovation Cars beklenen hamlesini gerçekleştirdi. Aralık ayının son günlerinde yaptığı açıklamayla duyurduğu yeni projesinin örtüsünü CES 2018’de kaldıran marka, bu sayede satışa hazır otomobillerinin teknik değerlerini de resmileştirmiş oldu. C7 Grand Sport üzerine geliştirilen Genovation GXE, eski bir dünya rekortmenin tekrar meydan okumasını temsil ederken, Corvette tutkularına elektrikli dönüşümün ne gibi getirilere olanak tanıdığını da göstermiş oldu. GXE için açıklanan teknik değerler kısmı ise içten yanmalı versiyonu hiç aratmayacak diyebiliriz. Tabi ki motorun sesini duymak isteyenlerin dışında…

Chevy’nin performans dönüşümü

Tasarımla ilgili ufak çaplı detaylara geçmeden evvel var olan merakı ortadan kaldırarak işe koyulalım. Genovation GXE’nin teknik detaylarına baktığımızda üzerinde iki adet elektrik motorunun kullanıldığını görüyoruz. Kombinasyon olarak 800 beygirin üzerinde güç ve 948 Nm tork üreten bu motor aracı 0’dan 100’e yaklaşık üç saniyede çıkartabiliyor. Açıklanan resmi maksimum sürat değeriyse geçtiğimiz ay ortaya çıktığı gibi saatte 354 kilometre. Aracın “keşke” dedirten kısmı ise menzil tablosu diyebiliriz. Genovation’un açıkladığı verilere göre GXE ile tek seferde 280 kilometre civarında yol kat edilebiliyor. Bu da günlük kullanım dışında pistte yaklaşık 1 saatlik bir performans sürüşü demek aslında.

GXE’nin tasarım kısmı ise, Corvette’in ufak revizyon hamlelerinden oluşuyor. Elden geçirilen LED ışıklandırma, tampona entegre edilen yeşil çizgiler, devasa difüzör, arka kanat ve Brembo karbon seramik fren sistemi bahsettiğimiz bu parçaların başında geliyor. Kokpitte deri ve Alcantara döşeme ile karşılayacak olan aracın eğlence sistemi ise Harman Kardon’a emanet. Toplamda sadece 75 adet üretilecek olan model 750.000 dolarlık yurt dışı etiket fiyatıyla alıcı bulacak. Teslimatlar ise 2018’in son döneminden itibaren başlayacak.