reklamı kapat

POPÜLER

Elektrikli Corvette

750 bin dolarlık elektrikli Corvette yeni hız rekoruyla gündemde [Video]

Son üç yılın dikkat çeken projelerinden olan elektrikli Corvette, hız limitlerini kademeli olarak geliştirmeye devam ediyor.

İlk kez 2016 yılında kırdığı hız rekoru ile adından söz ettirmeye başlayan elektrikli Corvette projesi kendi limitlerini geliştirmeye devam ediyor. Dünyanın en hızlı elektrikli otomobili rozetini de kapan Genovation GXE isimli model, geçtiğimiz günlerde yine bir limit denemesiyle piste çıktı. Hala prototip versiyon üzerinden devam eden geliştirme sürecinde teslimatları da bir türlü gerçekleştiremeyen ekip bunun nedenini de aslında bu rekorlarla ortaya koyuyor. Geçtiğimiz yıl içerisinde yaklaşık 338 km/s‘lik bir dereceyi yakalayarak zirveye oturan otomobil, son denemede ise bu dereceyi 340,85 km/s‘e kadar çıkarttı. Bu değer her ne kadar çok etkileyici olsa da, Ocak 2018’de gerçekleştirilen tanıtımdaki iddianın hala yakalanamadığını da belirtmede geçmeyelim.


Elektrikli Corvette teslimatları 2020’de başlayabilir

Üretim adedinin 75 ile sınırlandırmasının da bir getirisi olarak 750.000 dolar gibi bir etiket fiyatına sahip olan GXE, Amerika merkezli ekip tarafından yoğun bir çalışmayla sokaklara gönderilecek. Halihazırdaki AR-GE sürecine devam ettiklerini söyleyen Genovation’ın hedefi sie önümüzdeki yıl ilk teslimatların yapılabilir olması. Tek şarj ile yaklaşık 280 kilometre menzil kat edebileceğini bildiğimiz araç, kullanım amacının felsefesi olarak performans odaklı bir mimari üzerine kuruluyor. Üzerinde iki adet elektrik motorunun kullanıldığı GXE, 800 beygirin üzerinde güç ve 948 Nm torka sahip olacak. Henüz yakalanamayan 354 km/s’lik maksimum süratlik değerin yanında GXE’nin 0’dan 100’e yaklaşık üç saniyede çıktığını da bilmek gerekiyor.