reklamı kapat

POPÜLER

O artık yeni rekortmen; Corvette motoruyla saatte 215 km/s hıza çıkabilen Honda çim biçme makinesi

13 Mart 2018

Geçtiğimiz süreçte bir dünya rekoruyla gündeme gelen Honda çim biçme makinesi, yapılan egzotik bir modifikasyonla son rekorunun ciddi oranda üstüne çıktı.

Honda’nın motosiklet ve otomobil dışında jet ve çim biçme makinesi gibi birbirinden farklı alanlarda da kullanıcılara çözümler sunduğunu biliyoruz. Asfalt üzerindeki iddiasını bu sınıflarda da devam ettiren marka, 2014 yılında ilginç bir projeye imza atarak, saatte 187 km/s hıza erişebilen bir çim biçme makinesi yapmış ve Guinness Rekorlar Kitabı’na adını yazdırmayı başarmıştı. Rekorlar kırılmak içindir felsefesini burada da uygulamaya devam eden Team Dynamics ekibi, dört yıl önce motosiklet motoruyla elde edilen bu rekoru Corvette V8 motorunu kullanarak yeni bir noktaya taşıdı. Gövde bölümünde üç boyutlu yazıcı vasıtasıyla üretilmiş parçaların da bulunduğu projenin teknik detayları performans otomobillerini bir an bile aratmayacak nitelikte.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kilogram başına 1 beygir

Sekiz silindirli motor ve özel şanzımanıyla 0’dan 100’e hızlanmasını sadece üç saniyede tamamlayabildiği söylenen bu canavarın maksimumda erişebileceği hız değeriyse 215 km/s olarak veriliyor. Modifikasyon sürecinde ilk vitesin aralığını uzattığını söyleyen Team Dynamics’e göre, birinci viteste standart bir otomobilin iki katından fazla hıza erişilebiliyor. Toplamda 200 kilogramlık ağırlık değerini amaçlayarak modifikasyonlarını gerçekleştiren ekip, 200 beygirlik güç oranıyla bunu başarmış. Bu da kilogram başına bir beygir gibi güç değerini ortaya çıkarıyor ki Koenigsegg One 1‘den bu değerleri hatırlamak mümkün. Asfalta çıkış sürecinde çekiş kontrol ve ABS gibi elektronik desteklerin de ekleneceği projenin önümüzdeki günlerde yeteneklerini sergilemesi bekliyoruz.