reklamı kapat

POPÜLER

Honda Mean Mower

Dünyanın en hızlı çim biçme makinesi

Bahçeli evlerin yan yana dizildiği banliyöleri genellikle Amerikan filmlerinde gördüğümüz için çim biçme işine de pek aşina değiliz millet olarak. Ancak bunu bir spor haline getirmeyi başaranlar da var. Hatta kimi ülkelerde üzerine oturularak kullanılan büyük tip çim biçme makinelerinin yarışları bile düzenleniyor. Golf, futbol gibi spor amaçlı sahalardaki çimlerin biçilmesinde sıkça tercih edilen bu araçların kimisi oldukça güçlü ve bir o kadar da hızlı.

Honda Mean Mower
Bu makinelerin en hızlısı ise Honda Mean Mower. İspanya’nın Terragona şehrindeki IDIADA Proving Ground adlı pistte gerçekleştirilen özel sürüşte, BBC’nin meşhur programı Top Gear‘ın sürücülerinden Piers Ward’ın direksiyon başına geçti ve Mean Mower ile 187,60 km/s hıza ulaşarak yeni rekorun sahibi oldu. Maksimum hızı 209 km/s olduğu söylenen çim biçme makinesi, rekorun Guinness tarafından tescil edilebilmesi için 100 metrelik aynı hat üzerinde her iki tarafa da iki tur attı. Bir saat içinde gerçekleştirilen bu turların ortalaması rekor olarak kabul edildi.

Honda Mean Mower
Saate 24 km/h hızda çim biçebilen Mean Mower, Honda HF2620 Lawn Tractor baz alınarak geliştirilmiş ve Honda’nın British Touring Car Championship ortağı Team Dynamics tarafından İngiltere’de üretilmiş. Sağlamlık ve hafiflik için karbon çelik bir şasiyle donatılan araç, Honda’nın 1000 cc’lik VTR Firestorm motorundan güç alıyor. Daha hafif olabilmesi için çim biçme ünitesi özel olarak karbon fiberden üretilen Mean Mower, birçok özel donanıma da sahip.

Honda Mean Mower
Honda Mean Mower
Honda Mean Mower