reklamı kapat

POPÜLER

Performansın “kralından” 755 beygirlik geri dönüş: 2019 Corvette ZR1

Dubai Otomobil Fuarı kapsamında tanıtılan 2019 Corvette ZR1, mühendislik açısından marka tarihinden bir ilki de beraberinde getirdi.

Kökleri 50’lili yıllara dayanan bir otomobil efsanesi Corvette, Viper gibi ezeli bir rakibini kaybetmenin “üzüntüsüyle” yoluna devam ediyor. Chevrolet’nin Dubai Otomobil Fuarı kapsamında “akıllı” bir hamleyle tanıtımı gerçekleştirdiği ZR1 modeli bu zamana kadarki en güçlü versiyon olarak bizleri selamladı. 1953 yılında 280 beygir civarında güçle çıktığı yollarda 2019 model yılıyla birlikte artık 755 beygir seviyelerine geren Vette’miz mühendislik açısından da bir ilki beraberinde getiriyor. Markanın “Kral, her zamankinden daha güçlü dönüyor” sloganıyla tanıttığı araç gerçekten denildiği kadar var mı? Aslında paylaşılan maksimum sürat değerine bakıldığında bunu kabul etmemek için hiçbir neden yok gibi.

Yakıt enjeksiyonunda bir ilk

Yedinci jenerasyonuyla birlikte yola devam eden seride ele geçirdiği tepe noktasından ötürü ZR1’in hemen kaputunun altına inme gereği hissediyoruz. Burada 6.2 litrelik V8 motorun kullanıldığı araçta 755 beygirlik güce 968 Nm gibi itici bir tork değeri eşlik ediyor. Yedi ileri manuel şanzımanıyla geleneksel yapıyı sevenleri memnun edecek olan araçta opsiyonel olarak sekiz ileri otomatik şanzıman da tercih edilebiliyor. Yeni ZR1’in tüm performans değerlerini paylaşmak konusunda cömert davranmayan marka yetkilileri şimdilik 337 km/s’lik maksimum sürat değerini paylaşmakla yetindi. Modeli General Motors tarihinde ilkler arasına sokan özelliğiyse motor kısmında. Silindir başına çift yakıt enjeksiyonuna sahip olan model bu detayıyla marka tarihine de adını yazdırıyor.

İki farklı gövde paketi

2019 Corvette ZR1’in 90’lı yıllardaki dördüncü jenerasyondan kalan mirası en iyi şekilde taşıması için gövde komponentleri de önemli işler yapıyor. Karbon cenneti tadında detaylarla bezenen araçta kaput ve performans parçaları iki pakette kullanıcılara sunuluyor. Low Wing ve High Wing olmak üzere şekillenen paketler Z06’ya göre yüzde 70 oranında aha iyi yere basma kuvveti kazandırıyor. Burada yüksek ikincil paket olan High Wing’in 430 kilogramlık bir yere basma kuvveti yarattığını da belirtmeden geçmeyelim. Kokpit bölümünde de karbon parçalardan faydalanıldığını gördüğümüz ZR1’de nappa deri döşeme, Bose ses sistemi ve pist sürelerini kaydeden mekanizma öne çıkan parçalardan. Önümüzdeki bahar döneminde satışa sunulması planlanan 2019 Corvette ZR1’in fiyat bilgisiyse henüz paylaşılmış değil.